Home Shëndetësi Si të përgatisim një maskë fytyre për heqjen e rrudhave

Si të përgatisim një maskë fytyre për heqjen e rrudhave

maskePërbërësit;

1 të verdhë veze

1 lugë argjile të bardhë

1 lugë vaj jojoba

Vaji i jojobës ka aminoacide, vlera ushqyese, vitaminën E të cilat janë mjaft të shëndetshme  për lëkurën. Merrni argjilën e bardhë dhe shtypeni në një tas ngadalë derisa të bëhet si kos. Pastaj merrni vetëm të bardhën e vezës dhe e bashkoni me argjilën e bardhë. Ju mund t`i shtoni edhe pak sheqer e tundeni mir deri sa të bëhet në formën e meranges. Më vonë masës së formuar i shtoni edhe vajin e jojobës dhe i përzieni të gjitha së bashku. Masën e formuar e vini kryesisht tek mollëzat dhe tek gusha. Pjesën në të cilën është aplikuar maska duhet fashuar me garzë dhe të lihet në fytyrë për rreth 20-30 minuta. Mund të vini dy feta kastravec në pjesën e syrit dhe të relaksoheni. Ky krem duhet të aplikohet në fytyrë për rreth 6 muaj që rezultatet të jenë shumë të mira.

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...