Home Këshilla të ndryshme Si të rregulloni kohën e gjumit

Si të rregulloni kohën e gjumit

gjumiA keni vështirësi të flini dhe të zgjoheni kur ju dëshironi.

Mesatarisht një i rritur duhet të flerë 7 deri në 8 orë. Por sa persona kanë fatin të flenë për kaq orë. 39% e popullsisë vuajnë nga pagjumësia. Përveç ilaçeve të gjumit ja disa këshilla që do t’ju ndihmojnë të flini më qetë dhe në kohë.

-Hapuni me dikë për shqetësimet tuaja para se të flini, ose shkruajini diku që ato mos të bëhen pengesë për gjumin tuaj.

-Bëni një dush të ngrohtë para se të shkoni në shtrat. Pini një çaj kamomili, ju qetëson vërtet. Evitoni pijet me kafeinë.

Mbani ambientin e dhomës jo me shumë dritë dhe qetë. Mos shkoni në shtrat deri sa të ndiheni e lodhur. Lexoni një libër që të ndiheni e përgjumur.

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...