Home Shëndetësi Si te ruajme lekuren e fytyres nga i ftohti i dimrit

Si te ruajme lekuren e fytyres nga i ftohti i dimrit

maskeKeni nje lekure te ndjeshme, e cila demtohet shume ne ditet e ftohta dimerore?

Nuk po arrini te gjeni dot produktin e duhur i cili do e mbroje ate nga acari? Atehere, ne ju sugjerojme te provoni t’a trajtoni fytyren tuaj me nje maske natyrale e cila ka perberes shume te mire, rezultati i te cileve do t’ju lere shume te kenaqur.

Perberesit
1 te bardhe veze,
½ leng limon
1 luge mjalte

Pergatitja:
Ne nje tas hidhni te bardhen e veze, rraheni mire me nje rrahese vezesh deri sa te behet ne formen e nje marnge. Pastaj mund te shtoni mjaltin dhe lengun e limonit, perzieni mire te gjitha se bashku deri sa te jete formuar nje mase homogjene.

Masken e pergatitur e vendosni mbi fytyre dhe e lini te qendroje 20 minuta. Ne fund shperlani fytyren me uje te vaket dhe e fshini me nje peshqir te bute si mendafsh.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Këto ushqime mund ta shkaktojnë migrenën

Krahas shumë faktorëve, edhe ushqimi ka një ndikim në rritjen e rrezikut nga  migrena, sëmundje kjo e cila është shumë e përhapur. Disa nga ushqimet që e shkaktojnë migrenën janë: Vezët- nëse keni një sistem tretës të ndjeshëm, atëherë duhet të keni kujdes me konsumimin e vezëve. Ato në disa raste mund ta rrisin sasinë e amoniakut, duke e dëmtuar sistemin...