Home Këshilla të ndryshme Si të shëroni “të vrarat nga këpucat”

Si të shëroni “të vrarat nga këpucat”

Si të shëroni “të vrarat nga këpucat”Sa herë që blini një palë këpucë të reja, këmba ju vritet. Këto të vrara ju shkaktojnë dhimbje dhe bezdisje.

Këtu do t’ju paraqesim disa mënyra se si t’i trajtoni këto të vrara. Së pari, ju duhet nuk duhet t’i çani këto flluska sepse mund të shkaktojnë infeksion dhe plagës do t’i duhet një kohë e gjatë për t’u shëruar.

Ujë me kripë: në një legen me ujë të ngrohtë hidhni kripë dhe mbajini këmbët në ujë për 20 minuta. Në fillim plagët do t’ju djegin, por do të disifektohen dhe plagët do të thahen.

Aloe Vera: lyeni plagën me xhelin e Aloe Veras, 4­5 herë në ditë. Ditën e nesërme s’do të keni më asnjë shqetësim. Aloe Vera qetëson dhimbjet dhe shëron plagët.

Hudhër: për këtë ilaç natyral ju duhet të keni 3 thelpinj hudhër dhe 100 gram trumzë. Në 1 litër ujë shtoni trumzën dhe lëreni të valojë. Lani këmbët me lëngun e krijuar, pas kësaj prisni hudhrën në copa të vogla dhe vendosini në plagët e krijuara.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

A po merrni mjaftueshëm vitamina dhe minerale

Secili prej nesh ka nevojë për dhjetëra vitamina dhe minerale, për të arritur shëndetin optimal. Por, si mund të mësoni nëse po konsumoni mjaftueshëm? Marrja e vitaminave dhe mineraleve mund të jetë një çështje sfiduese, për arsyet e mëposhtme: Numri i madh i vitaminave dhe mineraleve Më shumë se 31 vitamina thelbësore dhe minerale duhet të konsumohen rregullisht. Por, vështirë se dikush ka kohën...