Home Shëndetësi Si të trajtojmë lëkuren e yndyrshme

Si të trajtojmë lëkuren e yndyrshme

Si të trajtojmë lëkuren e yndyrshmeMaskat për fytyrë janë një mënyrë e efektshme për të luftuar prezencen e yndyrës në lëkurë. Një maskë e përgatitur me neem, bimë mjeksore natyrale e cila trajton yndyren që gjëndet në lëkurë, kapilarët dhe aknet.

Nëse dëshironi të përgatisni një recetë që të keni lëkurë të butë, ju sugjerojmë të përgatisni recetën e mëposhtme. Në një tas hidhni një lugë miell të krijuar nga bima mjeksore neem, një filxhan çaji qumësht,  kos i thjeshtë, petale trendafili, etj.

Përgatitja; përzieni gjithë këto përbërës së bashku, deri sa të krijohet një pastë e lëngshme pastaj vendosni këtë maskë të mrekullueshme në fytyrë të cilen e keni larë dhe pastruar më parë.shtrihuni ratë dhe pushoni për 15 minuta, ndërkohë që maskë lëshon efektin e saj, shperlani fytyren me ujë të vakët, dhe fshijeni me peshqir të butë. Këtë maskë mund t’a përdorni çdo  një javë që të paksoni sadopak problemin e yndyrës në fytyren tuaj.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...