Home Modë & Estetikë Si ti hiqni qimet nga buza e sipërme?

Si ti hiqni qimet nga buza e sipërme?

Si ti hiqni qimet nga buza e sipërme?Një sfidë i bukurosheve të reja, me të cilën ballafaqohen, është largimi i qimeve mbi buzën e sipërme. Mund t’i hiqni ato me qetësi, por kjo mënyrë është shumë e frikshme. Në vijim ju paraqesim disa këshilla si ta bëni këtë njëherë e mirë, transmeton Kosoa Sot Online.

Këshilla për largimin e qimeve nga buza e sipërme

Mund t’i hiqni qimet mbi buzën e sipërme duke përdorur kremin e flokëve. Aplikoni një sasi të vogël të kremit mbi buzën e sipërme dhe më pas e hiqni përmes një kompresës apo peshqirit të lagur.

Hiqni qafe qimet me pastën prej shafranit!

Duke aplikuar një sasi mjaltë dhe pluhur të shafranit para se të shkoni në shtrat, do ta ndalojë zhvillimin e qimeve në atë pjesë të lëkurës. Po ashtu, merrni pak rrënjë panxhari, ose lëng të karotës me krem qumësht të freskët, bëni masazh e më pas e shpëlani me ujë të ftohtë.

Këshillë

Mos përdorni preparate me kemikate për të hequr qafe qimet nga kjo hapësirë e fytyrës, pasi që mund të arrini efekt të kundërt. (Kosova Sot)

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Lënia e cigares/ Kur mungesës së vullnetit i vjen në ndihmë teknologjia

Kudo dëgjojmë të flitet mbi dëmet që shkakton pirja e cigares. Por a është e lehtë të hiqet dorë nga ky zakon? Autoritetet shëndetësore në mbarë botën apelojnë për lënien cigares si një mënyrë për mbrojtjen e shëndetit. Në 2019, pak gjëra kanë mbetur pa u shpikur. Disa me qëllimin e zhvillimit të stileve tona të jetës, disa me qëllimin...