Home Këshilla Seksuale STOP netëve monotone

STOP netëve monotone

Keni ditë pa ndjerë dorën e tij rreth mesin tuaj, ato puthjet thithëse që dikur rrezikonin t’ju merrnin frymën apo vështrimin e eksituar në fundin e aktit seksual… Është normale që në këtë pikë një pjesë e mirë e femrave të pyesin: për çfarë ngacmimesh dhe provokimesh bëhet fjalë? Ja se çfarë sugjerojnë specialistët për të zgjuar pasionin e fjetur seksual.

Tashmë ai kalon pranë teje dhe vetëm të buzëqesh; rrallë të bie lehtë mbi supe dhe gjithmonë ulet të ndjekë diçka që i intereson.

Juve në çast ju mbërthen frika dhe përpiqeni t’i jepni përgjigje pyetjes që fillon me rrëmbim t’ju shqetësojë: vallë nuk është më i dashuruar me trupin tuaj? Ka ndryshuar diçka tek ju që nuk e eksiton sa duhet?

Specialistët shpjegojnë se edhe sfera seksuale në një marrëdhënie midis dy njerëzish të sekseve të kundërta, njeh si gjithçka tjetër në jetën tonë, ulje-ngritje. Ata këshillojnë, që kjo situatë e fundit, megjithëse është normale, nuk duhet tepruar dhe për raste të caktuara duhet reaguar menjëherë…

Kështu kur partnerët kanë një kohë të gjatë pa kryer marrëdhënie seksuale dhe nuk ekzistojnë arsye të forta për të mos u kryer, atëherë, partnerët duhet të shqetësohen dhe t’i drejtohen personave kompetentë për këtë problem.

Por ekziston edhe një mendim tjetër lidhur me këtë çështje: femra është ajo që mban gjallë erotizmin e një lidhje, ndaj është “detyrë” e saj që të provokojë partnerin me ngacmime të ndryshme, nëse dëshiron që të jetë gjithnjë me të; si dhe të ushqejë me fantazi aktin seksual.

Flirtoni sa më shumë
Sapo të konstatoni se midis jush kanë filluar të shtrihen pak nga pak re të gjata, largojeni për një moment vëmendjen nga gjërat që u preokupojnë dhe kushtojini rëndësi partnerit. Për këtë, në momentin që partneri është ulur përpara televizorit dhe ndjek, p.sh., ndeshjen që kaq shumë i pëlqen, afrohuni pranë tij dhe vini bast një “të puthur franceze” se cila skuadër do të fitojë apo sa gola do të bëjë çdonjëra. Ngrijeni gradualisht shkallën e eksitimit duke i bërë masazh në qafë apo duke i përkëdhelur këmbët. Mos nguroni të fërkoni pjesët e tij të ndjeshme. Kjo procedure mund të marrë nga 1 minutë deri në 90 minuta. Gjithsesi në pushimin e ndeshjes, dhe meqenëse me siguri do të jeni eksituar dukshëm, mund ta lini veten të lirë dhe nga provokimi të kaloni në realizimin e dëshirave, duke patur në dispozicion të paktën 15 minuta.

Të puthura … të nxehta
Një variant i mirë për të ndezur pasionin e fjetur erotik janë edhe shëtitjet. Pikërisht, në momentin që dielli kërkon t’ju përshëndesë, gjeni një vend të përshtatshëm për të qëndruar. Frenoni, ulni ndenjëset e makinës dhe vini diçka mbi xhama. Për më tej, besoj se nuk është e nevojshme t’ju shpjegojmë.

Tmerr dhe seks
Propozimi ynë mund të konsiderohet paksa jo i goditur, por duhet të na keni besim! Ndërsa jeni shtrirë dhe shihni së bashku një film me tmerr (kjo duhet të jetë përzgjedhja e saktë), përpara skenave plot frikë është më se sigurt se ju do të gjeni tek partneri juaj mbrojtësin e vetëm. Madje frikën ndaj filmit dhe sigurinë që gjeni tek ai mund ta shprehni duke mbështetur kokën në kraharorin e tij dhe duke e shtrënguar fort me të dyja duart. Fusni këmbët midis të tijave dhe nëse doni të keni rezultat më të mirë ia vlen që t’i ktheni kurrizin, me qëllim që vithet tuaja të mbështeten fort në organet e tij të ndjeshme. Të jeni e sigurt se menjëherë do të braktisni filmin e tmerrshëm, për të marrë pjesë në një tjetër, shumë më të këndshmen mbushur me seks.

Ngrohtësi dhe guxim
A ka mënyrë më të mirë për të eksituar dy trupa njerëzor se sa procedura e mëposhtme: mbushni dy gota me uiski. Përpara se të paraqiteni në ambientin e ndjenjës apo në dhomën tuaj, vëreni veshjen tuaj dhe më pas pyeteni veten: A do të eksitohet me këto që kam veshur? Me siguri që jo, ndaj nxirrni nga dollapi gjithçka keni të tejdukshme (nëse nuk keni ky është gabim), nga të cilat mund të duken fare lehtë të brendshmet, sigurisht seksi. Shëtisni nëpër ambientin ku ndodheni me këtë veshje dhe për të marrë diçka, p.sh. që ju ka rënë në tokë, përkuluni shumë, me qëllim që të duken mirë vithet tuaja dhe ndoshta diçka më tepër. Të jeni e sigurt se partneri do të rendë pas jush si i hipnotizuar dhe me siguri që do t’ju falë momente erotike të paharruara. P.sh. përkëdheljet nën tingujt e një muzike sensuale, banjë me vajra bimorë aromatikë, seks nën dritën e qirinjve, mund të vendosni një copëz akull në buzë përpara puthjes, akoma edhe një mënyrë sjelljeje disi e “ashpër” do të mund të kishte rezultate shumë të mira në seks.
Mos harroni, meshkujve ju pëlqen që femrat të marrin shpesh herë iniciativa, qoftë edhe në fazën fillestare

Ndryshoni ambient
P.sh…një ide e mirë do të ishte që t’i drejtoheshit ndonjë hoteli apo moteli. Ambienti i ri dhe një veshja juaj provokuese do të zgjonin emocione të forta erotike. Mos mendoni se meshkujt preferojnë gjithnjë të dashurat e tyre t’i çojnë në shtëpi dhe nuk e bëjnë këtë sepse nuk jetojnë vetëm apo për ndonjë arsye tjetër.

“Dua seks pas seksit”
Një mashkull pas aktit seksual e ka të nevojshme që të bëjë një pauzë për të furnizuar bateritë e tij. Në këtë mënyrë është më e drejtë që ta lini partnerin të pushojë për pak minuta dhe më pas mund të kërkoni të bëni seks përsëri. Por bëni kujdes! Nuk duhet të ndryshoni temë bisede, pasi të gjitha këto e shtyjnë akoma më tepër kohën dhe dëshirën për seks.

“Dua t’i kërkoj diçka të guximshme por druhem”
Seksi kërkon guxim, jo virtyt. Nëse ndjeheni tepër të afërt me partnerin tuaj dhe fantazoni se bëni gjëra nga më të çmendurat së bashku, është vërtet për të ardhur keq që e lini shansin të shkojë dëm. Shpjegojini atij se kur flisni hapur ndjeheni më mirë, pasi nuk humbisni kohë duke pritur tjetrin që të vrasë mendjen se çfarë kërkoni. Por edhe sepse e vendosni veten në një rol energjik. “Të pëlqen të të them se çfarë dua?”, ja një mënyrë se si mund ta pyesni partnerin. Është e pamundur që t’ju thotë jo. Pra, kur tashmë keni krijuar atmosferën e përshtatshme, rrufeshëm filloni të realizoni një prej fantazive tuaja, p.sh. të bëni seks në kuzhinë, të shfletoni një revistë pornografike, të shikoni filma erotik në internet, etj. Ka shumë mundësi që partneri të kontraktohet në fillim por më pas gjithçka do të shkojë mirë dhe ai do të marrë pjesë në këtë fantazi./telegrafi/

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...