Home Këshilla të ndryshme Strategjia kunder stresit

Strategjia kunder stresit

Stresi eshte armiku me i madh i njeriut modern. Prandaj po ju japim disa keshilla se si te mbroheni nga stresi.

Beni nje pune e cila ju ben te lumtur.
Kemaquni me gjera te vogla.
Ndani kohe per veten.
Beni pauza per clodhje me shpesh.
Kaloni me teper kohe me te afermit dhe miqte.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Këto ushqime pengojnë gjumin normal

Ne e dimë që ushqime të caktuara që përmbajnë kafeinë ose sheqer mund të stimulojnë sistemin nervor, duke e bërë të vështirë gjumin. Por ka edhe ushqime që do të kenë efektin e kundërt. Mos harroni karbohidratet Ushqyerja që përfshin nxjerrjen e karbohidrateve mund të prishë ekuilibrin kimik të trupit dhe kështu të parandalojë gjumin e mirë. Në vend që t’i eliminoni...