Home Këshilla të ndryshme Studim: Mos u lani çdo ditë sepse këto janë dëmet

Studim: Mos u lani çdo ditë sepse këto janë dëmet

2Ka nga ata njerëz që larjen çdo ditë e kanë bërë pjesë të rutinës. Nëse nuk bëni pjesë tek ky grup, mos u ndieni të turpëruar. Sipas një studimi të ri, larja shpesh shkakton më shumë dëme sesa dobi.

Sipas Qendrës Shkencore të Gjenetikës tek Universiteti Utah, në SHBA, larja shpesh mund të dëmtojë mikroorganizmat, bakteret dhe viruset që gjenden në trupin e njeriut.

Këto mikroorganizma janë të rëndësishme për shëndetin, dhe sipas ekspertëve, përçarja e ekosistemeve mikrobiale mund të ketë pasoja në sistemin imunitar, të tretjes, madje edhe në zemer.

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...