Home Këshilla të ndryshme Studimi: Mbi 5.5 milionë persona vdesin çdo vit nga ajri i ndotur

Studimi: Mbi 5.5 milionë persona vdesin çdo vit nga ajri i ndotur

5Ajri i ndotur shkakton në botë të paktën 5.5 milionë viktima çdo vit.

Sipas studimit është arritur në përfundimin se mbi 5.5 milionë njerëz në të gjithë botën humbasin jetën për shkak të ajrit të ndotur çdo vit.

Në studim theksohet se vendet më problematike në botë janë Kina dhe India, ku në Pekin niveli i ndotjes arrin deri në 300 mikrogramë për metër kub.

Norma e pranueshme e ndotjes duhet të jetë nga 25­35 mikrogramë për metër kub.

Në Kinë, 1.6 milionë persona vdesin çdo vit si pasojë e komplikacioneve që shkaktohen nga ajri i ndotur, ndërkohë që në Indi, kjo shifër është afro 1.3 milionë.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...