Home Këshilla të ndryshme Studimi: Pagjumësia të shëndosh

Studimi: Pagjumësia të shëndosh

Studimi Pagjumësia të shëndoshPagjumësia jo vetëm që të bën të ndihesh më i lodhur, por edhe të shëndosh.

Në këtë përfundim kanë dalë shkencëtarët amerikanë, sipas të cilëve ata që flenë mesatarisht vetëm 5 orë gjatë natës fitojnë rreth 1 kilogramë më shumë në javë se personat që bëjnë një gjumë normal (6-8 orë).

Kjo ndodh në radhë të parë sepse këta persona nuk mjaftohen vetëm me darkën, por hanë sërish edhe në orët e para të mëngjesit kur janë duke u marrë me kompjuterin.

U vu re që kur kishin një regjim normal gjumi, edhe konsumi i yndyrnave dhe kalorive ishte më i vogël tek të pagjumët.

Profesori Ken Wright, i Universitetit të Kolorados, deklaroi: “Nuk mendoj se një orë më shumë gjumë të dobëson, por mendoj se ndihmon në këtë aspekt. Nëse një njeri do të flerë më shumë gjumë, nuk do të hajë ushqimet plot me kalori që hahen për të shtyrë kohën. Nëse ti je zgjuar në dy të natës, normale që do hash ndonjë biskotë apo çokollatë.”

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ushqimet më të mira kundër celulitit

Celuliti është akumulimi i tepërt dhe i parregullt i yndyrës nën lëkurë. Ai formohet në këmbë dhe merr dukjen si lëvozhgë portokalli. Celuliti është një problem që i intereson pjesës më të madhe të grave, që më shumë se sa nga shëndoshja e trupit, varet shumë nga stili i jetës dhe nga ushqimet që konsumojmë. Lajmi i mirë është që...