Home Shëndetësi Studimi: Viti i pare i marteses me pak i lumturi

Studimi: Viti i pare i marteses me pak i lumturi

grindja-lumturiStudimi me i ri i Qendres per Cilesine e Jetes ne Australi tregon se ciftet ne vitin e pare te marteses jane me te palumtur.

 Ciftet ne vitin e pare te marteses jane me te palumtura se pas shume vitesh. Ne kete studim kishin marre pjese rreth 2.000 australiane, derisa lumturia e tyre ishte matur ne shtate fusha, si shendeti, te arriturat dhe lidhjet ne dashuri.
Prej te anketuarve ishte kerkuar qe keto segmente te jetes se tyre ti vleresojne nga shkalla 0 deri ne 100 dhe rezultati mesatar ishte rreth 75 pike. Personat qe porsa ishin martuar mesatarisht kishin 73.9 pike, deri ne vitin e dyte te marteses piket ishin shtuar ne 78.4 pike, derisa tek ata qe per 40 vjet rresht ishin ne martese, rezultati ishte 79.8 pike.
Udheheqesja e studimit Melisa Weingberg konsideron se te ciftet e porsa martuara lumturia zvogelohet sepse pas harese se festimit vjen ballafaqimi me realitetin dhe fillon martesa.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...