Home Shëndetësi Te dhena te cuditshme mbi trupin e njeriut!

Te dhena te cuditshme mbi trupin e njeriut!

1.80% e trurit eshte uje.Keshtu hidratimi duhet bere per hir te trurit tuaj

2.truri operon me 10 wat energji

3.Me shume endrra baras me nje numer me te larte te I.Q(koeficenti inteligjences).Sa me shume enderra sheh aq me i zgjuar je.Nje numer i larte i I.Q lufton edhe emundjet mendore.

4.Forma e trurit ndryshon ne moshen e pubertetit. Gje qe prek edhe impulsivitetin.

5.Aroma juaj eshte unike. Vetem ne rast se keni nje binjak identik. Edhe foshnjat e vogla mund te dallojne nenen e tyre nga aroma.

6.Adrenalina jep superfuqi. Po,ne rast se ju pergjigjeni ne menyren e duhur ne momentin e duhur, mund te ngrini ne peshe edhe nje makine.

7.Femrat nuhasin me mire se meshkujt. Femrat kane aftesi nuhatese me te mira se meshkujt

8.Hunda juaj mund te memorizoje me shume se 50.000 aroma.

9.Dhembet tuaj rriten pa lindur ende. Edhe pse duhen muaj derisa dhembet te shfaqen ,rritja e tyre nis qe rreth 6 muaj para lindjes.

10.Femijet ne muajt e pare te jetes i kane te gjithe syte blu. Melanina dhe rrezet ultra violet jane te nevojshme qe te nxjerrin ne pah ngjyren e vertete te syve te femijes.

11.Femrat te gjitha kane prirje per te qene biseksuale. Nuk ka rendesi se si e klasifikojne veten ato.Meshkujt jane te prirur te jene gay ose te drejte.

12.Shumica  e meshkujve kane ereksion ne gjume

13.Seksi mund te jete nje clirues i dhimbjeve.Dhimbja  ekokes perdoret si justifikim per te mos bere seks,por ne fakt ai ndihmon ne uljen e dhimbjeve dhe te stresit

14.Dylli eshte i nevojshem per vesh te shendetshem

15.Gjithe jeten njeriu prodhon peshtyme per te mbushur 2 pishina

16.Kockat mund te vetshkaterrohen ne rast se nuk i jepet sasia e duhur e kalciumit

17.Jeni me te gjate ne mengjes.Gjate ferkimit te kockave diten,ju jeni 1 cm me i shkurter

18.Gjuha eshte muskuli me i forte ne trupin tuaj

19.Koka juaj prodhon zhurma te brendeshme

20.Nuk mund te gudulisesh veten tende

21.Duke perdorur doren e djathte jeton rreth 9 vjet me shume se nje mengjarash

22.Vetem njeriu loton edhe per shkakt te emocioneve.Kafshet kane arsye psikologjike qe e bejne.

23.Apandesiti eshte nje pjese e trupit qe nuk nevojitet.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...