Home Shëndetësi Të lësh duhanin pa fituar peshë

Të lësh duhanin pa fituar peshë

Të lësh duhanin pa fituar peshëPirja e duhanit ju bën të shpenzoni 200 kalori në ditë dhe kur ju ndaloni së piri atë keni një ndjesi urie që ju bën të hani më shumë…

Çamçakëzi dhe karamelet janë zëvendësues të mirë të nikotinës që limitojnë mundësinë e fitimit të peshës.

Në qoftë se ju jeni të varur me të vërtetë nga nikotina, mjeku mund t’iu këshillojë një medikament (Zyban) për 2 muaj. Ky mjekim është efektiv si një anti-përdorues. Pas kësaj periudhe të vështirë, dëshira juaj për të pirë cigare nuk do të jetë zhdukur, por do të jetë me e pakët dhe më e lehtë, dhe për këtë arsye është më e menaxhueshme.

Konsumoni gjithashtu në mënyrë inteligjente (kos, mollë, vezë të ziera, etj.) dhe çfarë është më e rëndësishmja merruni me sport.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Sëmundjet e zemrës, kanceri – të ndërlidhura me konsumimin e ushqimeve të përpunuara

Këto ushqime përfshijnë: patate të skuqura, bukë të bardhë, ushqime të gatshme, salçiqet, drithërat me sheqer dhe pijet me gaz – në thelb çdo produkt që përfshin një procedurë industriale. Ngrënja e shumtë e hamburgerëve, picave, biskotave dhe e ëmbëlsirave, po del të jetë e rrezikshme për shëndetin. Një studim i rreth 45.000 njerëzve të moshës së mesme gjeti se vdekjet...