Home Këshilla të ndryshme Të mirat e spinaqit

Të mirat e spinaqit

Të mirat e spinaqitSpinaqi është kultivuar shumë kohë përpara në Persinë antike rreth shekullit të 12-të derisa më vonë është përhapur në Europë.

Spinaqi bën pjesë te perimet e gjelbërta dhe përpos që është shumë i shijshëm, ka edhe shumë benefite dhe të mira për trupin e njeriut.

Ai është shumë i pasur me hekur, kalcium, antioksidantë, vitamin K si dhe shumë vitamina dhe minerale të tjera, transmeton Klan Kosova.

Spinaqi ndihmon në trajtimin e anemisë

Spinaqi ju bën eshtrat tuaj më të fortë

Ka veti që ju mbrojnë nga sëmundja e kancerit

Ndikon dhe ndihmon në shëndetin e syve tuaj

Ndihmon në ndaljen e gjakderdhjes

Është ndihmesë shumë e mirë në luftimin e kolesterolit të lartë dhe humbjen e peshës

Ndihmon në lehtësimin e sëmundjes së astmës

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...