Home Këshilla të ndryshme Të mirat që shalqiri i dhuron trupit të njeriut

Të mirat që shalqiri i dhuron trupit të njeriut

 

Shalqiri është një hidratues dhe një pastrues i tërë trupit.

Shalqiri është shumë i shijshëm, ata janë të mbushur me miliona vitamina, minerale dhe fibra. Emri i tij në botën botanike është Citrullus lanatus, rritet në tokë dhe vjen nga Afrika. Gjithashtu është i rritur në Shtetet e Bashkuara, në Afrikën jugore, në Evropën jugore dhe në lindje.

Me konsumin e tyre ju mund të humbni peshë, pasi ato janë të pakët në sheqer, dhe me shumë fibra, dhe përmbajnë 90% ujë. 100 gram shalqi përmban 30 kalori, dhe sipas Departamentit të Bujqësisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, një gotë shalqiri përmban 45 kalori, dhe një shërbim i madh i shalqirit (i cili është 280g) përmban vetëm 84 kalori.

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...