Home Këshilla për Prindër Të porsalindurit mësojnë edhe në gjumë

Të porsalindurit mësojnë edhe në gjumë

Ne diten e pare ose te dyte te jetes fillon proçesi i te mesuarit dhe truri i te vegjelve eshte si nje laborator i palodhshem, aq sa mund te vazhdoje te perpunoje informacione edhe gjate gjumit.

Aprovimi ka ardhur nga shkencetaret e Universitetit te Florides, qe kane kryer prova mbi reagimet e 26 femijeve te porsalindur gjate gjumit, duke verifikuar ekzistencen e nje aktiviteti celebral domethenes edhe ne oret e pushimit.

Studiuesit u kane vene te vegjelve te degjojne muzike dhe me pas kane fryre lehte ne syte e tyre te mbyllura.

Kur pas 20 minutash e njejta melodi u eshte vene femijeve, 24 prej tyre kane shtrenguar syte ne menyre instiktive.

Vogelushet kishin mesuar edhe gjate gjumit se si te reagonin ndaj nje eksperience te tyre te meparshme.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...