Home Këshilla të ndryshme Të qëndruarit ulur, rrezik diabeti tek femrat

Të qëndruarit ulur, rrezik diabeti tek femrat

Femrat që qëndrojnë ulur rreth 7 orë në ditë janë më të rrezikuara nga diabeti sipas një kërkimi shkencor.

Studimi del në përfundim se diabeti prek më shumë femrat që kalojnë më shumë kohë ulur se sa ato aktive pas analizave të testeve të gjakut të vullnetarëve që u vëzhguan.

Por kërkuesit e Universitetit të Leicesterit (Angli) nuk gjetën një lidhje të tillë tek meshkujt.

Diabeti mund të shkaktojë infarkte në zemër dhe probleme me sytë përveç faktit që mbipesha shkakton inaktivitet fizik.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...