Home Shëndetësi Të vaksinuar me ilacin kunder virusit A/H1N1 nuk duhet të marrin paracetamol

Të vaksinuar me ilacin kunder virusit A/H1N1 nuk duhet të marrin paracetamol

ParacetamolFemijet te cilet jane te vaksinuar me ilacin kunder virusit A/H1N1 nuk duhet te konsumojne ne asnje menyre paracetamol.

Kete lajme e ben te ditur nje studim i publikuar ne revisten “The Lancet” qe do dale ne treg diten e neserme.

Sipas disa eksperteve, paracetamoli mund te shkaktoje nje reaksion gripor qe kundervepron ndaj vaksines, duke reduktuar antitrupat mbrojtes te injektuar ne gjak.

Prej disa ditesh vaksina kunder gripit te derrave ka dale ne tregun boteror. Vendi i pare europian qe ka nisur vaksinimin e popullsise eshte Italia, ndersa per vendin tone nuk ka ende asnje date te sakte per mberritjen e kesaj vaksine.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...