Home Këshilla për Prindër Këshilla për shtatëzëna Te vertetat mbi trupin pas lindjes

Te vertetat mbi trupin pas lindjes

Gjate shtatzanise ndodhin ndryshime ne trupin tuaj. Te gjitha janë normale fale ndryshimeve hormonale. Aknet, ulje e kenaqesise seksuale, ndryshimi i humorit apo lodhja mund te prishin qetësinë e 9 muajve.

Humbje ne peshe apo jo?

Shume femra shqetësohen për kilogramët e tepërt pas shtatzanisë. Disa rikthehen ne peshën e mëparshme, por disa jo. Sipas specialisteve ruajtja e peshës pas lindjes se fëmijës është një fenomen normal, por qe nuk duhet lidhur me hormonet.

Ne te kundërt ajo lidhet me mënyrën e jetesës. Një pjese e nenave te reja te cilat kane shtuar racionet përgjatë shtatzanisë vazhdojnë me këtë zakon edhe pas 9 muajve, çka është shume e gabuar. Kujdes!

Po flokët?

Rënia e flokëve pas lindjes është një tronditje e madhe, por normale. Një ne dy femra përballen me te pas lindjes se fëmijës se tyre. Tek kjo ndikon se tepërmi lodhja, stresi, mungesa e hekurit, etj. Nëse ky problem vazhdon edhe pas muajit te pare, duhet te konsultoheni menjëherë me mjekun. Disa trajtime qe kane ne baze vitamina mund te përforcojnë fibrat kapilare duke përforcuar keratinen dhe duke i bere flokët me te forte.

Te çarat e lëkurës do qëndrojnë përgjithmonë?

Te çarat janë disa lesione te fibrave te lëkurës te cilat shfaqen për shkak te shtimit ne peshe. Me te theksuara janë tek ato femrat qe kane marre shume kilogramë gjate shtatzënisë. Ato dallohen me tepër ne pjesën e barkut, te gjoksit dhe te vitheve. Duhet ta parandaloni këtë gjë sepse nëse ato shfaqen nuk keni me se cfare t’iu bëni. Hidratojeni sa me shume lëkurën gjate 9 muajve për te përforcuar elasticitetin dhe mos hezitoni te përdorni vajra siç mund te jete edhe ai i bajames. Nëse flisni me mjekun ai do dije t’iu japë me shume shpjegime.

Cfare ndodh me gjoksin?

Tashme dihet: gjate shtatzanisë gjoksi fryhet dhe kjo fale hormoneve tuaja. Pas lindjes masa ndryshon (përveç disa rasteve kur gji dhënia vazhdon për një kohe te gjate). Për te ruajtur te njëjtën mase duhet te merreni me ushtrime te posaçme.

Po lëkura?

Hormonet ua kane bere lëkurën me te bukur dhe gjate muajve te fundit te shtatzanise te gjithë iu kane bere komplimente. Pas lindjes gjerat ndryshojnë paksa. Lëkura thahet dhe e humb shkëlqimin e mëparshëm. Mundohuni te përdorni sa me shume kremra.

Gji dhënia te ndihmon për te humbur ne peshe?

Studimet ne këtë fushe janë inkurajuese. Ato tregojnë se nëse periudha qe ju e ushqeni fëmijën me gji është te paktën 3 muaj, trupi djeg dhjamin e tepërt. Femrat qe ushqejnë deri ne 10 jave humbin mesatarisht 1 kilogram me shume sesa ato qe e ndërpresin këtë proces qe 10 ditët e para. Kjo do te thotë qe ju duhet te reflektoni mire para se te filloni me qumështin pluhur./ikub/

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...