Home Shëndetësi Testi që parashikonë sëmundjet e zemrës

Testi që parashikonë sëmundjet e zemrës

Mjafton një test i thjeshtë i formës fizike, një vrapim disa minutësh të mund të arrihet të parashikohet rreziku i sëmundjeve kardiovaskulare në vitet e ardhshme, për të rriturit e moshës së mesme.

Ky është rezultati i një kërkimi të publikuar në SHBA.

Një 55 vjeçar të cilit i duhen 15 minuta për të vrapuar në një rrugë prej 1. 6 km ka 30 % rrezik që gjatë jetës së tij të zhvillohet sëmundja e zemrës, ndërsa një bashkëmoshatari tjetër të cilit i duhen 8 minuta për të bërë të njëjtën rrugë ka rrezik më të ulët se 10 %.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...