Home Këshilla të ndryshme Testohet ilaçi që zbut simptomat e Alzhaimerit

Testohet ilaçi që zbut simptomat e Alzhaimerit

Ilaçi eksperimental kundër sëmundjes së Alzhaimerit, i cili aktivizon receptorë të veçantë të nikotinës në tru, për gjashtë muajve ka përparuar funksionet kognitive tek personat me formë të rënda, apo të mesme të sëmundjes.

Shumica e ilaçeve dedikuar kësaj sëmundjeje, të cilat tashmë përdoren, i dedikohen parandalimit të përparimit të sëmundjes, mirëpo, ilaçi i përmendur i prodhuar nga një firmë në Masaçusets “EnVivo farmasjutikalz”, dedikohet përmirësimit të simptomave të sëmundjes.

Ilaçi i lartpërmendur me emrin “EVP-6124”, gjendet në fazën e dytë të testimit dhe është provuar në 409 pacientë, shumica e tyre deri tani kishin përdorur “aricept”, të kompanisë “Fajzer”, apo “ekselon” nga “Novartis”.

Që nga viti i ardhshëm, pritet të fillojë edhe faza e tretë e hulumtimeve të ilaçit “EVP-6124”, fazë kjo në të cilën do të përfshihen një numër shumë më i madh i pacientëve.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...