Home Ushqim Thanat kundër ulçerës së lukthit

Thanat kundër ulçerës së lukthit

Thanat kundër ulçerës së lukthitThanat mund të jenë shumë të efektshme në mbrojtjen nga i thati në stomak tek femrat.

Disa studime kanë zbuluar se lëngu i thanave është një ndihmë e theksuar për antibiotikët në luftë kundër baktereve që shkaktojnë të thatin dhe karcinomën në lukth.

Rezultatet e studimeve tek pacientët me Helicobacter pylori, tregojnë se pirja e lëngut të thanës gjatë dhe pas trajtimit me antibiotikë, për një javë, shton gjasat për të çrrënjosur bakteret për 10%.

Efekti i lëngut të thanave është vërejtur vetëm tek gratë

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...