Home Këshilla të ndryshme Tonifikim i lëkurës me mjaltë

Tonifikim i lëkurës me mjaltë

Tonifikim i lëkurës me mjaltëJu keni lëkurë të thatë dhe të ndjeshme? Kjo përzierje me mjaltë do t’iu ndihmojë.

Përbërësit:
-1 lugë çaji mjaltë
-2 lugë gjizë
-disa pika të vaj bajame

Miksoni të tre përbërësit deri sa të realizoni një masë brumi dhe aplikojeni në fytyrë. Lëreni maskën të veprojë për 30 minuta dhe më pas shpëlajeni më ujë të ngrohtë. Në qoftë se lëkura juaj është shumë e ndjeshme, shpëlajeni fytyrën me çaj kamomili.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Kujdes, nuk duhet të teprohet me pirjen e kafesë

Pirja e kafesë është pothuajse për shumëkënd rutinë, qoftë në një mëngjes të hershme, qoftë gjatë ditës, qoftë edhe në mbrëmje. Kafja ka vlerat e veta dhe konsumimi i saj është i nevojshëm për organizmin e njeriut. Mirëpo, është me rëndësi që të mos teprohet. Rrjedhimisht, konsumimi i tepërt dhe i pakontrolluar i kafesë sjell probleme të shumta në shëndet.