Home Shëndetësi Trajtimi i kancerit në pankreas

Trajtimi i kancerit në pankreas

Kur Steve Jobs dha dorëheqjen nga drejtimi i firmës Apple javën e kaluar, ai tha se nuk mund ta kryente më  këtë detyrë me kërkesa në rritje.

Dihet se Jobs është trajtuar për kancer pankreatik, shkak kryesor i  vdekjeve nga kanceri në Shtetet e Bashkuara. Onkologët thonë se kanceri në pankreas është i vështirë për t’u mjekuar sepse diagnostikohet me vështirësi, raporton VoA. Pankreasi ndodhet thellë në bark dhe simptomat bëhen të dukshme vetëm në fazat e vona të sëmundjes.

Në vitin 2004, Steve Jobs njoftoi se kishte bërë një operacion për heqjen e kancerit  në pankreas – një formë e butë dhe e rrallë e sëmundjes e quajtur qelizë e veçuar  tumori neuroendokrine.

Kjo formë përbën rreth 5 për qind të të gjithë kancereve pankreatik dhe prek qelizat që prodhojnë hormonet për të kontrolluar nivelin e sheqerit në gjak. Më vdekjeprurëse dhe më shpesh kjo formë shfaqet në qelizat eksokrine të pankreasit që prodhojnë enzima të cilat ndihmon tretjen e ushqimit.

Pankreasit është një gjëndër 15 centimetra e gjatë prapa stomak dhe poshtë mëlçisë. Kanceri në pankreas mund të jetë i vështirë për t’u diagnostikuar, pasi në fazat e para nuk ka simptoma të dukshme. Dr Khaled el-Shami është onkologjist – specialist për sëmundjet e kancerit – në qëndrën mjekësore të universitetit George Washington në kryeqytetin amerikan.

“Për kancerin në pankreas nuk ka analiza siç janë  mamogramet për zbulimin e kancerit të gjirit, apo analiza e gjaku për kancerin e prostatës.”

Pesë vjet pas operacionit për heqjen e tumorit, Steve Jobs kreu një transplantim të mëlçisë.

“Rreth pesë muaj më parë kam patur një transplantim të mëlçisë. Kështu që unë tani kam mëlçinë e një personit 25 vjeçar”.

Dr. el-Shami thotë se nuk është gjë e papritur nëse kanceri në pankreas  rikthehet.

“Tumoret neuroendokrinë priren për t’u përhapur nga mëlçia në pankreas dhe heqja e kancerit nga mëlçia  mund të rezultojë në përmirësimin e pacientët. Transplantimi i mëlçisë është një mënyrë radikale e heqjes së kancerit në mëlçi”.

Por Doktor el-Shami paralajmëron se transplantimi nuk është formulë magjike.

“Është trajtim i balancuar midis heqjes së një pjese të madhe të mëlçisë dhe rrezikut të dobësimit të sistemit imunitar. Dobësimi i këtij sistemi mund të nxisë rikthimin e kancerit ose shfaqjen e tumorëve të rinj”.

Një transplantim i organeve ul imunitetin, i cili mund të hapë dyert për probleme të reja.

Dr Mateu Walsh është kryekirurg  në Klinikën e Klevelandit.

“Kanceri  është një sëmundje  që priret të rishfaqet dhe përhapet në organe të tjera, dhe njeriu vdes nga sëmundje të tilla”.

Dr. Walsh thotë se Steve Jobs mund edhe të kishte patur pasoja nga operacioni.

“Në aspektin e të ushqyerit – ndoshta diabet – nëse nuk merrni të gjitha enzimat pankreatike  ju do të humbni peshë, sepse nuk merrni të gjitha yndyrnat thelbësore dhe kështu një pjesë e asaj që Steve Jobs po kalon është pasojë e operacionit. Plus ai ka kryer një transplantim të mëlçisë, çka dobëson imunitetin , gjë që mund të ndikojnë në rishfaqjen e tumorit.”

Dr el-Shami thotë se disa lloje të kancerit të pankreasit mund janë gjenetikë, të trashëgueshëm. Pirja e duhanit dhe përdorimi i alkoolit janë të lidhura me këtë sëmundje. Por ai thotë se në shumicën e rasteve shkaqet mbeten të panjohura.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Temperaturat e larta dhe uji i nxehtë po i mbysin peshqit

Alaska ka qenë e përfshirë nga një valë e të nxehtit gjatë kësaj vere dhe kjo ka bërë që një numër i lartë salmonësh të mos e përballojnë dhe të ngordhin. Shkencëtarët kanë vërejtur se disa lloje salmonësh janë zhdukur pas një ekspedite përgjatë lumit Koyokuk të Alaskës, pasi vendasit njoftuan se një numër i lartë salmonësh kishin dalë në...