Home Shëndetësi Trajtoni lëkuren me masken e duhur

Trajtoni lëkuren me masken e duhur

Përse duhet të shpenzoni shuma të mëdha parash në sallonet estetike për të trajtuar lëkuren e fytyrës dhe të trupit. Nëse keni probleme të shumta me lëkuren, poret tuaja nuk janë të pastra mos u shqetesoni. Sugjerimi i kësaj radhe do t’ju ndihmojë se si të përgatisni në shtëpi një trajtim i cili do t’a pastrojë atë. Përgatitja nuk është shumë e vështirë, prandaj, mjafton të keni dëshirë dhe kohë.

Për të masazhuar lëkuren e trupit, ju këshillojmë që të zgjidhni nga sheqeri ose kripa që ka kokrra të imëta për të mos dëmtuar apo irrituar lëkuren. Një tabletë sheqer ose kripë do të mjaftojë plotësisht për ju. Nëqoftëse keni lëkurë të ndjeshme mund të zgjdhni sheqerin e errët. Nëse dëshironi që të zbardhni sadopak pigmentin e lëkurës ju sugjerojmë që kasaj recete t’i shtoni si përbërës kosin ose qumështin.

Sasinë e sheqerit ose të kripës, cilën të preferoni më shumë e hedhni në një tas ose në dorë, gjithnjë në varësi të madhësisë së lëkurës dhe e përzieni me vaj. Pasi të keni pëzierë mirë e vendosni mbi lëkurë dhe e masazhoni lehtësisht me gishta. Pastaj shpërlani fytyren me ujë të freskët dhe e lyeni me një krem hidratues, për të eleminuar irritimin e lëkurës.

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...