Home Këshilla të ndryshme Tri pijet e shëndetshme që duhet ti pini

Tri pijet e shëndetshme që duhet ti pini

Zgjedhja e ushqimit të shëndetshëm është shumë me rëndësi nëse dëshironi të ndiheni mirë.

Sa kujdeseni në pijen tuaj gjatë ditës, a pini ujë mjaftueshëm sa i duhet organizmit tonë, të gjitha këto luajn një rol mjaft të rëndësishëm në shëndetin tuaj.

Këto janë tri pijet që duhet ti konsumoni çdo ditë, që të jeni të shëndetshëm.

Uji
Ne të gjithë e dimë që hidratimi i trupit është shumë i rëndësishëm. Por, shumica e njerëzve përjetojnë sëmundje të ndryshme nga mos konsumimi i mjaftueshëm i ujit gjatë ditës.Uji jo vetëm që ndikon në organet tuaja por edhe në mënyrën e të menduarit më qartë.

Çaji i gjelbër
Çaji i gjelbër është vërtetuar se është ndër pijet më të shëndetshme e cila parandalon kancerin, gjithashtu çaji i gjelbër përmirëson funksionin e arterieve, që bënë të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare.

Çaji hibiskus
Nga pirja e përditshme e çajit të hibiskusit mund të përfitojnë njerëzit me tension të lartë të gjakut, shkruan holisticlivingtips. Çaji i hibiskusit mund t’i ofrojë disa përfitime shëndetësore për njerëzit me diabet të tipit 2.Gjetjet preliminare nga kërkimet e bazuara në kafshë dhe studimet testuese indikojnë se ekstrakti i hibiskusit mund të ndihmojë në mbajtjen e kolesterolit në kontroll dhe si rezultat të mbrojë nga arterioskleroza.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...