Home Këshilla për Prindër Këshilla për shtatëzëna Trishtim apo gëzim, i transmetohen bebes në bark nga nëna

Trishtim apo gëzim, i transmetohen bebes në bark nga nëna

Trishtimi apo gëzimi, por edhe të gjitha emocionet e tjera që përjeton nëna gjatë muajve të shtatzanisë, kanë aftësi që t’i transmetohen bebes i cili rritet në barkun e saj, duke ndikuar kështu edhe në karakterin e tij të ardhshëm.

Një konstatim i tillë është bërë nga hulumtuesit nga universiteti i Nagasaki në Japoni, të cilët kanë kryer një studim në disa dhjetëra gra shtatzëna.

Sipas tyre, të provosh emocione është e natyrshme, por gjatë kohës së shtatzënisë, stuhia e tyre hormonale ndikon në ritmin e ndjesive të para tek foshnja.

Dhe thuhet më pas se fëmija mund të “marrë diçka” nga këto situata, duke përcaktuar edhe karakterin e tij të ardhshëm, pra nëse bëhet optimist apo pesimist kur të rritet./NOA/

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...