Home Këshilla të ndryshme Truri i shuan kujtimet, por emocionet kurrë

Truri i shuan kujtimet, por emocionet kurrë

Ndonjëherë një person i moshuar nuk të kujtojë dot më një fakt të varrosur në të kaluarën e tij të largët, por ai mund të ndiejë ende “tronditjen” që i ka shkaktuar një emocion i fortë gjatë jetës, si përshembull, lindja e një fëmije.

Emocionet, në fakt, sipas hulumtimit të botuar në punimet e Akademisë amerikane të Shkencave, lënë shenja të pashlyeshme në tru, edhe kur kujtimet e lidhura me to.

Zbulimi në fjalë kanë vënë re pacientët me forma të rënda të amnezie, edhe pse pas një filmi nuk i sjellin dot ndërmend skenat e tij, ata vazhdojnë ngjallin emocione prej tij.

Këto rezultate kanë implikime të rëndësishme në faktin e gjetjes së n jë mënyre për të zhdukur kujtimet traumatizuese, gjë e cila duket se është e pamundur edhe për personat e sëmurë me Alzajmer.

Ekspertët kanë vënë në dukje nuk do të mbani mend sigurisht thirrjen nga një prind i dashur gjatë jetës suaj, por do të mbani emocionin që u ngjallte ajo./noa/

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...