Home Shëndetësi Tumori i stomakut nga dietat

Tumori i stomakut nga dietat

Sipas një studimi të kryer në Milano të Italisë më shumë se gjysma e Italianëve besojnë se ajo çka shkakton kancerin në stomak është smogu dhe jo dieta, por kjo është vërtetuar që është e kundërta.

Ky lloj tumori i cili në Itali godet gati 13 mijë persona në vit, sipas organizatës së onkologjisë mjekësore në Milano, arsyet kryesore të shkaktimit të saj janë pikërisht dietat në të cilat mungojnë perimet e shumë ushqime të tjera të rëndësishme për organizmin tonë.

Ky tumor konsiderohet si i katërti “big killer” në Itali dhe duke parë që vetëm 10 % e popullsisë ushqehen rregullisht me fruta dhe perime të cilat gjithmonë kanë qenë arma kryesore e luftimit të këtij lloj tumori, mbeten rreth 70 % të cilët rrezikojnë këtë sëmundje mjaft të rrezikshme.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...