Udhetim ne ishujt greke

Silueta te tjera ishujsh ne horizont, nje uje transparent qe mbulon reren ose guret, nje lokal i bukur disa hapa larg plazhit… per shume vizitore keto jane themelore per pushimet ne ishujt greke.

Sipermarrje te shumta ne brendesi, megjithate ju do te gjeni fshatra atmosferike dhe manastire, muzeume te klasit boteror dhe jetesen e qete publike.

Qe nga kthimi i mijevjecarit, Greqia ka nisur lojen e akomodimeve. Ndersa hotelet kuti jane ende te shumte, disa te projektuar luksoze/boutique tashme jane beckon – me cmim real duke pasur parasysh krizen.greqi3

Ngrenia dhe darkat jashte mund te jene nje zbulim per ata qe mbanin ushqim me vete gjate diteve te udhetimit. Ka qene nje rigjallerim i krenarise ne specialitetet rajonale (duke perfshire dhe veren) dhe shume ushqime te kujdesshme bazuar ne materialet e shkelqyera qe gjithmone kane qene nje shtylle e tavernave te mbrojtura nga greket, me shume se nga turistat.greqi4

Shume ishuj greke jane te hapur per biznese nga koha e Pashkeve deri ne mes te tetorit, Kreta e jugut dhe Rodos shtrihen deri ne fund te tetorit, megjithese Skiathos dhe Korfuzi ne veri mbyllen disa jave me pare.

Per zbritjen e cmimeve te dhomave, sherbimin me te mire te tavernave dhe motin e kendshem, mesi majit deri ne fund te qershorit dhe gjithe shtatori jane muajt me te mire.

Gjate korrikut dhe gushtit, cdo gje eshte funksionale dhe uji eshte i ngrohur, por duhet te luftoni me turmat e njerezve dhe me nxehtesi te papare dhe eren e famshme qe pershkon plazhet gjithe pasditeve. Mundesite e vetme reale te dimrit jane qytetet e Rhodes dhe Kerkyra, Hania ose Rethymno ne Krete dhe mbase Hydra. Ata jane mjaft te medhenj, mjaft studentore, ose shume afer Athines per te qene me gjallerues.kreta1

Kreta eshte ishulli me i madh ne Greqi dhe i pesti per madhesi ne gjithe detin e mesdheut. Ketu vizitoret mund te admirojne mbetjet e shkelqyera te qyteterimeve te vjetra, te eksplorojne plazhe te mrekullueshme, te pershkojne malet e bukur, luginat pjellore dhe shpella dhe te behen pjese e kultures se pasur gastronomike te ishullit. Kreta mbi te gjitha eshte nje univers i vogel i pasur me bukuri dhe thesare qe ju me siguri do t’ju duhet nje jete e tere per t’i zbuluar.kreta2

Rodos qendron mes Kretes dhe lindjes se afert te Detit Egje. I quajtur si ishulli i diellit ose i drites, veshtire se ka ndonje dite pa diell.

Me nje klime subtropikale dhe mbi 3,000 ore diell per vit ju i keni te garantuara pushimet. rodos eshte nje nga ishujt me popullore ne Greqi, madje eshte vendi ku vete greket preferojne te pushojne.

Rodos sot i ofron cdo gje vizitoreve si alternativa nga i gjithe viti dhe jo vetm per stinen e veres, duke mbuluar cdo lloj aktivitetesh turistike. Bukuria natyrale e ishullit dhe monumentet nga historia e trazuar, nje karakter rodosmopolitan, si edhe mikpritja e njerezve te Rodos, si edhe nje infrastrukture turistike qe lavderon hotelet moderne, te gjitha keto i terheqin turistet. rodos1

Skiathos eshte i pari nga ishujt Sporades me bukurine e jashtezakonshme dhe me mbi 60 plazhe te bukur blu per te eksploruar.skiathos

Kur arrin ne Skiathos bregdeti imponon shikimin tuaj, pastaj vjen brgdeti jugor qe shtrihet si nje parajse e vertete. Skiathos ka cdo gje, shkembinj te larte te bardhe, plazhe me rere te verdhe dhe pyje me pisha, sporte ujore, zhytje, jete nate elegante dhe kozmopolitne … te gjitha ne baze te motit te mire te Mesdheut.

KËSHILLA TË NGJASHME