Home Këshilla të ndryshme Uji i ftohtë ul peshën e trupit

Uji i ftohtë ul peshën e trupit

Uji është në dobi të shëndetit dhe siluetës. Sipas ekspertëve, uji ndihmon në eliminimin e materieve helmuese (toksikeve) dhe e bënë lëkurën e butë, pasi vret celulitin.

Të rejat më të këndshme në këtë drejtim janë për ata që preferojnë të pinë ujin e ftohtë, gjë që ndihmon në humbjen e  peshës së trupit.

Pra, në qoftë se ju dëshironi të humbni kalori shtesë, pini ujë të ftohtë! Kjo do të aktivizojë atë mekanizëm të trupit, i cili ngre temperaturën e ujit të ftohtë, për të bërë “bilanc” temperaturën e trupit, për të konsumuar kaloritë e tepërta.

Për një gotë gjysmë litri ujë trupi duhet të ngrejë rreth 500 gramë ujë në temperaturën 0 gradë në  + 37 gradë Celsius. Për ta bërë këtë gjë, duhet të djegë 17.508 kalori ose 17,5 kcal. Kështu që një litër ujë i ftohtë djeg 35 kalori, dhe dy litra ujë, sa është e nevojshme në ditë për çdo njeri, duhen djegur 70 kalori.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...