Home Shëndetësi Uji i ngrohtë apo i ftohtë? Cili prej tyre ka veprim më...

Uji i ngrohtë apo i ftohtë? Cili prej tyre ka veprim më agresiv në organizëm

Uji i ftohtë është më i shijshëm, më shumë freskon, posaçërisht verës, mirëpo është agresiv për organizmin

Uji është burim i jetës dhe pa të njeriu thjesht nuk mund të funksionojë.

Ekziston dilema e përhershme sa duhet ta pimë në sasi ditore, mirëpo ekspertët rekomandojnë së paku dy-tri gota bashkë me pirjen e lëngjeve shtesë.

Pos sasisë së ujit, shtrohet edhe pyetja cili është më i mirë – i ngrohti apo i ftohti.

Uji i ftohtë mbase është më i shijshëm, më shumë do t’ju freskojë, posaçërisht verës, mirëpo është shumë agresiv për organizmin e njeriut në krahasim me ujin e ngrohtë.

Një gotë uji të ftohtë mund të jetë i dëmshëm për shëndetin sepse çon në tkurrjen e enëve të gjakut në stomak dhe vetvetiu ngre tensionin e gjakut.

Shkencëtarët këshillojnë që çdo ditë të filloni me një gotë ujë të vakët, sepse atëherë ndikon mirë në organizëm dhe nxit punën e zorrëve.

 

Uji i vakët në orët e mëngjesit mund të pengojë ndjenjën e fryrjes dhe tepricës së peshës trupore. Rekomandohet pas çdo racioni, sepse shpejton metabolizmin dhe djegien e kalorive.

Nëse nuk keni lukth të ndjeshëm, mundeni në gotën me ujë të shtoni disa pika lëng limoni apo një lugë të vogël mjaltë. Kjo do t’ju zgjojë më mirë se kafja e preferuar.

Uji i ngrohtë posaçërisht u rekomandohet personave të cilët kanë probleme serioze dermatologjike dhe lëkurë të thatë.

Shëron edhe dhembjet menstruale, posaçërisht nëse në gotë shtoni pak mjaltë.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...