Home Këshilla të ndryshme Ushqime që duhet t’i hani nëse doni dhëmbë të bardhë

Ushqime që duhet t’i hani nëse doni dhëmbë të bardhë

Dhëmbët e bardhë janë të adhurueshëm, por fatkeqësisht duhet shumë punë dhe përkujdesje për t’i mbajtur të tillë

Përpos zbardhimit dhe teknikave në kushte shtëpie që me siguri i keni dëgjuar të gjithë, duhet të bëni kujdes me ushqimet që konsumoni.

E dini që disa lloje frutash janë miq të ngushtë me dhëmbët e bardhë? Nëse jo, hidhini një sy listës më poshtë:

Karotat

Karotat janë si një pastë dhëmbësh e ofruar nga natyra. Ato ndihmojnë në zhdukjen e njollave të dhëmbëve dhe përmirësimin e ngjyrës së tyre.

Dredhëzat

Kanë një veti pastruese dhe ju ndihmojnë gjithashtu për të mbajtur mishrat e dhëmbëve të shëndetshëm, me anë të vitaminës C që ato përmbajnë.

Mollët

Ato nuk janë vetëm të pasura me vitamina dhe ushqyese, por përmbajnë fibra të cilat i zbardhin dhëmbët tuaj dhe ju ndihmojnë të eliminoni bakteret.

Dardha

Me përmbajtjen e lartë të ujit, dardha ju ndihmon të neutralizoni acidin e gojës që shkakton probleme tek dhëmbët.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...