Home Këshilla të ndryshme Ushqime të shëndetshme në ditët e vjeshtës

Ushqime të shëndetshme në ditët e vjeshtës

Vjeshta ka mbërritur e rrjedhimisht edhe produktet ushqimore që gjejmë në dyqan, veçanërisht në treg kanë ndryshuar.

Këto që do të shikoni më poshtë janë ushqimet më të mira dhe më të shëndetshme që mund të shijoni gjatë kësaj stine.

Molla –  Është e pasur me antioksidantë dhe nuk thonë kot se një mollë në ditë mban mjekun larg.

Lakrat e Brukselit – Të pasura me vitaminë K, shumë të shijshme dhe burim hekuri për organizmin.

Parspina – Të pasura me potas dhe burim fibrash.

Dardhët– Mund të konsumohen të gjalla ose të gatuara e të shoqëruara me ushqime të tjera. Janë burim për vitaminën C si dhe të pasura me fibra.

Rutabaga – Është një pjatë dhe ushqim që përdoret së shumti në Suedi. Dallohet për vitaminën C dhe fibrat.

Lulelakra – Parandalon kancerin, ul kolesterolin si dhe është e pasur me vitaminën C.

Kungulli – Përmban omega 3 dhe acide yndyrore si dhe është burim për vitaminën A.

Kungulli i vjeshtës – Është i përbërë në masën 20% nga potasi dhe burim vitamine B.

Patatja e ëmbël – Burim i mrekullueshëm i vitaminës A, shkruan tesheshi, e pasur me hekur si dhe përfitime antiinflamatore.

Turnips – Kanë shijen e mustardës, janë të thjeshta për tu gatuar dhe të pasura me elementë tretës. Përmbajnë në masa të mëdha vitaminat K, A dhe C.

Shega – E pasur me antioksidantë, përveç se është tepër e shijshme, është burim i vitaminës A.

Portokalli i kuq – Është i përbërë në masën 75% nga vitamina C, një burim i mirë likopeni, përmban pektinë dhe sasi të vogla yndyrnash.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ilaçi i famshëm OKI: Ja çka mund t’i bëj trupit tuaj

Ky ilaz redukton temperaturën, dhimbjen dhe inflamacionin, shkruan Periskopi. Ilaçi i njohur si ‘Oki’ ose siç njihet ndryshe Ketoprofeni, po përdoret në përmasa shumë të mëdha në Kosovë. Para disa muajsh, Shqipëria vendosi të ndalonte shitjen e këtij ilaçi pa recetën e mjekut mbi 40 miligram. Sidoqoftë, kjo masë që ndalon përdorimin pa lejen e mjekut nuk ekziston në Kosovë,...