Home Këshilla të ndryshme Ushqimet magjike që nxisin vdekjen e qelizave të kancerit dhe heqin helmet...

Ushqimet magjike që nxisin vdekjen e qelizave të kancerit dhe heqin helmet nga trupi

Për të përpiluar një listë të ushqimeve për luftimin e kancerit do të kërkonte një listë të frutave, perimeve, proteinave dhe bimëve. Disa ushqime do të luftojnë inflamacionin që nxit rritjen e kancerit. Ushqime të tjera e detyrojnë vdekjen e qelizave të kancerit, ndërsa ushqime të tjera ndihmojnë trupin për të hequr toksinat dhe për të mbrojtur kundër dëmtimit të radikaleve të lira. Ja disa ushqime kryesore:

1. Fasule

Fasule ofrojnë shumë fitokimikate së bashku me fibrat. Ato kanë aftësinë për të frenuar riprodhimin e qelizave të kancerit, dhe ngadalësojnë përparimin e tumoreve. Fasulet përmbajnë vitaminë B që redukton rrezikun e kancerit të pankreasit.

2. Vaj i farës së zezë

Fara e zezë ka aftësinë për të stabilizuar dhe forcuar sistemin imunitar. Dr Hwyda Arafar M.D., PhD përdori farën e zezë në trajtimin e pacientëve të kancerit të pankreasit me rezultate befasuese të vdekjes së qelizës prej 80%.

3. Karrota

Karotat janë të mbushura me beta-karotene, një antioksidant që shkencëtarët besojnë se mbron membranat qelizore nga dëmtimi i toksinës dhe ngadalëson rritjen e qelizave të kancerit. Karrota mund të jetë e dobishme në trajtimin e leuçemisë.

4. Perimet kruciferous

Perimet kruciferous të tilla si brokoli, lakra,dhe lulelakër përmbajnë sulforafane dhe indole-3-carbinols (I3Cs). Këta janë dy luftëtarë të fuqishëm të kancerit. Ato ndihmojnë për të çhelmuar trupin dhe për të mos zhvilluar qelizat prekanceroze në tumore malinje. Në studimet e kryera nga Fondi i Kërkimeve të Kancerit Botëror dhe Instituti Amerikan për Kancerin, brokoli dhe perimet e tjera kruciferous ishin më mbrojtëse kundër kancerit të gojës, esofagut dhe stomakut. Ju gjithashtu mund të konsideroni të hani brokoli, për një rritje më të madhe ushqyese.

5. Hudhër

Komponimet e squfurit që i japin hudhrës erën e fortë mund të ndalojnë kancerin të shkaktojnë formimin e substancave në trupin tuaj, përshpejtimin e riparimit të ADN-së dhe vrasjen e qelizave të kancerit. Mos harroni të përfshini ushqime të tjera nga kjo familje si qepë të njoma, të thata dhe presh. Sulfuri në këtë grup ushqimesh lehtëson vdekjen e qelizave të kancerit të prostatës, zorrës së trashë, gjirit dhe të mushkërive.

6. Xhenxhefil

Rrënja me aromë është e dobishme për lehtësimin e përzierjes, migrenës, muskujve të lënduar dhe artritit. Fuqia anti-inflamatore e xhenxhefilit vret qelizat e kancerit të vezoreve më shpejt se kimioterapia.

7. Rrushi

Hulumtimet tregojnë se resveratroli, elementi përbërës i rrushit, ofron përfitime të shumta shëndetësore duke përfshirë reduktimin e inflamacionit dhe parandalimin e kolesterolit LDL. Ajo gjithashtu ndihmon në kufizimin e përhapjes së qelizave të kancerit. Konsumoni rrush, boronica, manaferra dhe shegë, secila prej të cilave ofron një gamë të gjerë antioksidantësh.

8. Çaj jeshil

ai është i pasur me polifenole dhe EGCG (epigallocatechin). Ky antioksidant i fuqishëm ndihmon detoksifikimin e mëlçisë dhe pengon rritjen e kancerit. Studimet laboratorike kanë gjetur se katekins në çaj mund të tkurr tumoret dhe të zvogëlojnë rritjen e qelizave tumorale.

9. Shega

Ky frut ofron përfitime anti-inflamatore dhe antioksiduese. Studimet tregojnë se ky fryt mund të pengojë ndjeshëm rritjen e qelizave të kancerit të prostatës. Nëse blejnë lëng, sigurohuni që të lexoni etiketatpër sasinë e sheqerit.

10. Perimet e Detit

Perimet e detit ofrojnë një mori përfitimesh ushqyese dhe shëruese. Leshterikët ndihmojnë në heqjen e grimcave radioaktive dhe metaleve të rënda nga trupi. Ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut dhe kanë jod, karoten, vitamina B, C, D dhe E. Një algë deti është e mbushur me proteina, kalcium, magnez, kalium, silicë, hekur dhe zink.

11. Spinaqi

Ky ushqim me gjelbërim të gjithanshëm përmban lutein dhe zeaksantin. Këto karotenoide largojnë molekulat e paqëndrueshme dhe radikalët e lirë nga trupi juaj. Ato gjenden gjithashtu në perime të tjera me gjethe të gjelbra të errët. Disa studime sugjerojnë se karotenoidet në spinaq dhe ushqime të tjera pakësojnë rrezikun e kancerit ovarian, endometrial, të mushkërive dhe kolorektal.

12. Luleshtrydhet

Këto kokrra të kuqe janë të pasura me antioksidantë të tillë si vitamina C dhe acidi ellagik. Acidi Ellagic ka veti anti-kancer, enzimat e tij ngadalësojnë rritjen e tumoreve. Të gjitha frutat e ferrave përmbajnë antioksidantë të fuqishëm, që do të thotë se natyrisht ndalojnë procesin në trup që krijon radikalet e lira që dëmtojnë qelizat tuaja. Frutat dhe manaferrat kanë potencialin për të ulur rreziqet e kancerit të mushkërive, gojës, stomakut dhe ezofagut.

13. Domatet

Lycopeni është një antioksidant shumë i koncentruar në domate. Studime të shumta sugjerojnë se një dietë e pasur me likopen lidhet me një rrezik më të ulët të kancerit të prostatës. Ndërsa konsumi i rregullt i domate dhe specave shoqërohet me rreziqe më të ulëta të disa kancereve, sidomos të kancerit të prostatës, ka një dobësi, e cila është solaninë. Nëse keni ndonjë inflamacion në trupin tuaj, konsumimi i ushqimeve me solaninës ka shumë të ngjarë të përkeqësohet. Kujdes!

14. Shafrani i Indisë

Kumini është një nga antioksidantët më të fuqishëm që gjenden në shafran dhe ka përfitime të shumta shëndetësore. Ajo njihet për aftësinë e saj për të vrarë linja të shumta të kancerit.

15. Vitamina D

Megjithëse ky nuk është një ushqim, ka shumë studime që tregojnë se kjo vitaminë është e dobishme në zvogëlimin e rrezikut të kancerit të gjirit dhe të zorrës së trashë, si dhe përmirësimin e nivelit të mbijetesës së kancerit të mushkërive.

“Ushqimi që hani mund të jetë forma më e sigurtë dhe më e fuqishme e mjekësisë ose forma më e ngadaltë e helmit”. Ann Wigmore

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...