Home Ushqim Ushqimet me ngjyra

Ushqimet me ngjyra

Ushqimet me ngjyraShkencëtarët kanë zbuluar se ushqimet me ngjyra janë shumë të mira për shëndetinë, përmbajn vitamina dhe fibra. Të gjitha ushqimet me ngjyrë mbrojnë nga një shumëllojshmëri e rreziqeve-nga rrezet e dëmshme UV .

Disa prej ushqimeve veprojnë si antioksidantë.Të tjerët punojnë me rritjen e sistemit imunitar.

Çfarë është interesante?Atëhere natyra duket se ka një mënyrë për të vënë në dukje këto përbërës të dobishëm duke i dhënë atyre ngjyra të ndritshme.

Ushqimi i kuqUshqimi i kuq

Ushqimi i kuq si domatja, grejpfrut dhe shalqin etj, përmbajnë lycopene, një phytochemical që  është një mbrojtes  kundër kancerit të prostatës dhe të kaceit të gjirit.
Këto janë disa ushqime me ngjyre te kuqe:

-Grejpfrut
-Spec i kuq
-Domate
-Shalqi

Ushqimi  me ngjyr portokalli

Të  gjithë e din se Alfa dhe beta carotene e gjendet me shumice tek karrota, Ushqimi  me ngjyr portokallipatatja e ëmbël dhe portokalli.

Ushqimet me ngjyre portokalli jan shume te nevojshme për trupin për veqse përmbajnë vitaminen A, gjithashtu mbrojnë shikimin,kockat dhe bejn që të kemi sistem imunitar të shëndetshm. Këto ushime gjithashtu veprojnë si antioksidues:

-Kajsi

-Pjepër

-Mango

-Portokalli

-Kungulli.

Perime e verdhë dhe të gjelbërtaPerime e verdhë dhe të gjelbërta

Shumë perime të verdhë dhe të gjelbërta janë burime të mirë qe ndihmojn në parandalimin e moshës, mbajtjen ne form te trupit, ulin rrezikun e verbërimit të njerëz e moshuar. Të gjitha ushqimet me gjethe barishte janë të pasura me carotene beta.

-Angjinarja
-Misëri
-Marulja
-Kungulli i gjelles

-Fasulja
-Zarzavate Mustardė
-Rrepat.

Ushqimi  me ngjyr vjollcë të purpurt dhe të kuqeUshqimi  me ngjyr vjollcë të purpurt dhe të kuqe

Ngjyrë vjollcë në të purpurt dhe në të kuqe te thellë-frutat dhe perimet janë plot me antioksidantë që lidhen me mbajtjen e zemër të shëndetshme dhe funksionimin e trurit më së miri.

* Blackberries
* Blueberries
* Patëllxhan
* Kumbulla
* Kastrati
* Rrush
* Radishes (e kuqe)
* Raspberries
* Luleshtrydhe

Sipas disa studime të bera rreth ushqimeve thuhet se brokoli dhe sallata jeshile, sipnaqi jane aleat kryesor për parandalimin e kancerit.

-Brokoli
-Lakër
-Lulelakër
-Sallat jeshile
-Spinaq.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Pirja e duhanit çon në këtë gjendje vdekjeprurëse

Gratë duhanpirëse rrezikohen nga zgjerimi (aneurizmi) i aortës së barkut, arteria më e madhe në trupin e njeriut, në krahasim me ato që nuk kanë pirë duhan kurrë. Kjo është një tjetër pasojë e pirjes së duhanit në një seri të njohur tashmë. Në një studim klinik, shkencëtarët raportuan që gratë duhanpirëse kishin katër herë më shumë të ngjarë të...