Home Shëndetësi Ushqimet për një vaginë të shëndetshme

Ushqimet për një vaginë të shëndetshme

Ushqimet për një vaginë të shëndetshmeQë të mbani të shëndetshme vaginën tuja, hani këto ushqime që përmirësojnë dhe mirëmbajnë shëndetin e saj

Patatja

Kjo bimë është përplot vitaminë A, e cila mban të shëndetshëm murin e vagjinës suaj dhe mitrën. Vitamina A gjithashtu gjeneron hormonet seksuale, kështu që patatja pjesët tona të femrave i mban edhe të shëndetshme, edhe energjike.

Belushi (Vaccinium vitis idaea)

Nëse ndonjëherë keni pasur inflamacion të traktit urinar me siguri keni shkuar pa u hamendur për të blerë lëng belushi (boronica e kuqe). Fatkeqësisht ky lëng është plot sheqer, gjë që vetëm do të ushqejë bakteret dhe do të shkaktojë më shumë irritim. Belushi i freskët, nga ana tjetër, përmban kombinim të thartë, i cili i shkatërron këta baktere.

Perimet e gjelbra

Perimet e gjelbra pastrojnë gjakun me ç’rast përmirësojnë qarkullimin e gjakut gjë që shpejtojnë stimulimin. Pangjari (Beta vulgaris), spinaqi, lakra me gjethe (Brassica oleracea acephala), sa më të errëta të jenë fletët aq më mirë.

Soja

Soja është plot fitoestrogjene, të cilat mbajnë vagjinën të lagësht. E pra, kjo lagështi është në të mirë të të gjithave. Përdorni sojë organike, të papërpunuar.

Fara e lirit (Linum usitatiscinum)

E bluar apo e plotë gjithashtu është e pasur me fitoestrogjene, si edhe omega 3 me thartira yndyrore. Liri rrit nivelin e estrogjenit në organizmin tonë dhe lufton kundër thatësisë së vagjinës.

Çimka dhe ushqime të tjera të fermentuara

Këto ushqime mbajnë nivelin ideal të pH-së, janë të pasura me probiotikë, të cilët mbrojnë balancën e pH-së dhe na mbrojnë nga infeksionet.

Avokadoja

Yndyrat e shëndetshme nga avokadoja mbajnë të shëndetshëm murin vagjinal, ndërkaq vitamina B6 dhe kaliumi nga kjo pemë shtojnë edhe libidonë tonë. Klerikët spanjollë kanë ndaluar pjesëtarët e famullive të tyre të përdorin këto pemë, ndërkaq astekët i kanë quajtur “drunj testisi”. Edhe pse arsyeja për këtë me siguri është fakti që frutat rriten çift.

Ushqimet e pasura me zink

Është e njohur që guacat e detit (Ostrea) janë afrodiziakë, mu për atë që janë të pasura me zink. Zinku është i mirë për lagështinë, lufton kundër të kruarit dhe rregullon ciklin menstrual. Nëse ju duhet nivel plotësues i zinkut, ndërkaq nuk i doni guacat e detit, provoni me bademe apo me fara kungulli.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Shtatë ushqime për pastrimin rrënjësor të mushkërive

Përkujdesja për mushkëritë është një hap i shkëlqyer që mundëson mbrojtjen nga sëmundjet e ndryshme. Në këtë artikull do të mësoni për 7 ushqimet që pastrojnë dhe detoksifikojnë këtë organ të rëndësishëm. Çaji Jeshil Ekspertët rekomandojnë pirjen e një filxhani të ngrohtë me çaj jeshil përpara gjumit. Kjo do të ndihmojë të pastroni organizmin dhe mushkëritë nga toksinat, por edhe të ruajë shëndetin...