Home Shëndetësi Ushqimet që duhet t’i evitojmë nga konsumimi i tepërt

Ushqimet që duhet t’i evitojmë nga konsumimi i tepërt

Ushqimet që duhet t’i evitojmë nga konsumimi i tepërtRreziqet që vijnë prej ushqimeve janë të shumta, por për fat, në më të shumtën e rasteve zgjidhen pa komplikime të mëdha.

Në tryezën tonë janë plot ushqime me të cilat ne duhet të tregojmë më shumë kujdes në konsumimin e tyre, për të patur një jetë të shëndetshme.

Salca e domates e konservuar është i njohur si burim më i mirë për likopene, një lëndë ushqyese thelbësore, por kini kujdes kur është e konservuar. Të gjitha ushqimet e konservuara përmbajnë kimikate të dëmshme si BPA, por kjo është veçanërisht shqetësues në domate.

Rishikoni kaloritë që merrni tek sandviçi. Sallam, proshutë, rosto viçi dhe mish e ushqime të tjera janë të cilësisë së dobët, e mbushur me natriumi, e bërë nga kafshët e ngopura me hormonet dhe antibiotikët, e mbushur me nitrate. Ata gjithashtu mund të përmbajnë aromatizuese kimike dhe ngjyra.

Ndryshe nga gjalpi, i cili është bërë nga produktet shtazore, margarina është krijuar nga vaj perimesh. Procesi i saj prodhuese rrit inflamacionin duke dëmtuar qelizat e enëve tuaja të gjakut, rriti rrezikun për sëmundje kardiovaskulare, kanceri, sëmundjet degjenerative, shtim në peshë, dhe rrit kolesterolin e keq.

Sheqeret artificiale janë aq shumë të ëmbël-nganjëherë 200 herë më shumë se sa sheqeri i tavolinës sa që truri fillon të vdes për ushqime të ëmbla. Hulumtimet thonë se ato shkaktojnë kancer dhe programe neurologjike, por shkenca e ka konfirmuar se ata nxisin shtim në peshë dhe shërbejnë për të rritur oreksin.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Shtatë ushqime për pastrimin rrënjësor të mushkërive

Përkujdesja për mushkëritë është një hap i shkëlqyer që mundëson mbrojtjen nga sëmundjet e ndryshme. Në këtë artikull do të mësoni për 7 ushqimet që pastrojnë dhe detoksifikojnë këtë organ të rëndësishëm. Çaji Jeshil Ekspertët rekomandojnë pirjen e një filxhani të ngrohtë me çaj jeshil përpara gjumit. Kjo do të ndihmojë të pastroni organizmin dhe mushkëritë nga toksinat, por edhe të ruajë shëndetin...