Home Këshilla të ndryshme Ushqimet që heqin qafe celulitin

Ushqimet që heqin qafe celulitin

Ushqimet që heqin qafe celulitinNuk ka fare lidhje nëse jeni me mbipeshë apo tepër e hollë, gjasat janë se keni pak celulit. Është problem i zakonshëm dhe prek midis 80 dhe 98 për qind të fermave.

Përderisa nuk ka shërim mrekullibërës, ja çfarë mund të hani dhe të pini të hiqni qafe “lëvoren e portokallit”, transmeton gazeta Kosova Sot.

ÇAJI I GJELBËR

Heqja e kilogramëve shtesë mund të jetë efektive për njerëzit që për qëllim kanë një lëkurë pa njolla. Konsumimi i çajit të gjelbër krahas një ushqimi të shëndetshëm të ekuilibruar mundet ta shpejtojnë metabolizmin dhe humbjen në peshë. Për rezultatet nga çaji i gjelbër, aplikoni qeskat e çajit të gjelbër për 5 minuta aty ku keni celulit.

SPECAT E KUQ DJEGËS

Kjo erzë është dëshmuar se e përshpejton punën e metabolizmit dhe qarkullimit të gjakut. Është mendim se qarkullimi jo i mirë i gjakut mund të luajë rol në formimin e celulitit, duke shndërruar specat e kuq në ilaç që duhet përdorur.

SALMONI

Salmoni është i pasur me aminoacide me omega 3. Këto yndyra të shëndetshme kanë efekt struktural dhe sigurojnë lëngje dhe stabilitet për trup. Peshku i yndyrshëm mundet të jetë shtesë e shëndetshme në ushqim, redukton celulitin.

ÇAJI I KAMOMILIT

Stresi kronik në mënyrë dramatike rrit hormonet e adrenalinës dhe kortizolit në trup, që është vërtetuar se përkeqëson celulitin. Hiqni nga menyja kafenë ditore dhe përcaktohuni për çajin e kamomilit.

VEZËT

Pasi që kolagjeni është proteina më e bollshme në trup, konsumimi i proteinave si kjo ju furnizon me bllokimet që keni nevojë për të krijuar një lëkurë më të fortë dhe më elastike. Vezët janë burim për aminoacide, që janë të rëndësishme për formimin e të gjitha llojeve të kolagjenit.

FRUTAT E MALIT

Frutat e malit, sidomos boronicat, janë të pasura me antioksidues, përfshirë vitamina C. Antioksiduesit e fuqishëm bllokojnë efektin e radikaleve të lirë si pasojë e efektit të rrezeve të dëmshme dhe ndotjes së ajrit.

FARAT E LIRIT

Farat e lirit janë burim i pasur me lignine, për të cilat është vërtetuar se zvogëlojnë estrogjenin. Ligninet janë lloj i fitoestrogjenit. Një lugë e madhe me fara të lirit në ushqim mund të ketë efekt pozitiv për humbje në peshë, si dhe në zvogëlimin e celulitit.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Çfarë ndodh nëse konsumoni cigare kur ushqeni fëmijën me gji?

Qumështi i gjirit e ndihmon fëmijën të fitojë imunitet dhe të luftojë sëmundje nga më të ndryshmet. Nëse një fëmijë konsumon qumësht ai është në gjendje që të mposhtë edhe tymin e duhanit. Shumë studime kanë treguar se një fëmijë që ushqehet me gji është më i fortë dhe shanset për t’u prekur nga sëmundjet janë më të pakta. Por...