Home Shëndetësi Ushqimet që mbrojnë shëndetin e zemrës…

Ushqimet që mbrojnë shëndetin e zemrës…

Arteriet janë kanale, të cilat kanë një funksion shumë të rëndësishëm për zemrën, të dërgojnë gjakun me oksigjen në zemër dhe të largojnë gjakun që përmban dioksid karboni. Mirëpo në rastet kur arteriet janë të bllokuara nga yndyra apo kolesteroli, gjaku nuk mund të qarkullojë mirë dhe si pasojë bllokohen arteriet dhe shkaktohen sëmundje të ndryshme kardiovaskulare.

Disa nga produktet natyrale, që mund t’i përdorni çdo ditë për të zhbllokuar arteriet dhe për të ruajtur shëndetin e zemrës janë:

Vaji i ullirit – përbëhet nga yndyrna të shëndetshme, të cilat kanë një efekt pozitiv në zhbllokimin e arterieve. Vaji i ullirit ka aftësi të ulë sasinë e kolsterolit të keq dhe të parandalojë formimin e pllakave të kolesterolit, të cilat janë shkaktaret kryesore të sulmit në zemër.

Shega– Është shumë e pasur me antioksidantë dhe vitamina, që stimulojnë prodhimin e oksidit nitrik, i cili ka funksion të rëndësishëm për qarkullimin e gjakut.

Peshku– Është i përbërë nga një numër i madh i acideve yndyrore të shëndetshme. Këto acide mundësojnë shkatërrimin e pllakave të kolesterolit dhe prodhimin e kolesterolit të mirë, i cili e ulë tensionin e lartë të gjakut si dhe kontribuon në shëndetin e zemrës.

Bajamet– Me siguri keni dëgjuar për efektet magjike të bajameve. Sipas ekspertëve, bajamet kanë aftësi të ulin sasinë e kolesterolit të keq me 15%. Këto fruta të thata këshillohet të përdoren çdo ditë mirëpo në sasi të vogël.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Çka është më e shëndetshme? Të pish lëngun e frutit, apo ta hash atë?

Lëngu i portokallit tingëllon si alternativë e mençur dhe e shëndetshme për ta nisur ditën. Megjithatë ajo gotë me lëngun e artë mund të mos jetë aq e shëndetshme, pavarësisht pranisë së vitaminave dhe mineraleve. Studimet kanë treguar se gjysëm gote me lëng 100% frutash rrit me 16 përqind rrezikun e diabetit të tipit 2. Sipas ekspertëve konsumi i frutave...