Home Këshilla të ndryshme Ushqimet që parandalojnë dëshirën për sheqer!

Ushqimet që parandalojnë dëshirën për sheqer!

Nëse dëshironi të plotësoni preferencat tuaja të sheqerit, rekomandohet të provoni disa nga ushqimet adekuate për një gjë të tillë.

Zvogëloni dëshirën e panevojshme të sheqerit duke ngrënë këto ushqime:

Avokado
Përveç pasurimit të dietës tuaj me yndyra të shëndetshme, nëse hani një avokado për disa orë pas drekës, mund të ulni preferencën tuaj të sheqerit.

Ushqim i fermentuar
Mund të jetë zgjedhje e çuditshme, por ushqimet e fermentuara, të tilla si lakra, kosi, kefiri mund t’ju mbajnë larg sheqerit. Sekreti është në një aromë të fortë që do t’i kënaqë shqisat në të njëjtën mënyrë si sheqeri, dhe probiotikët që përmbajnë ushqime të fermentuara mund të ndihmojnë në zvogëlimin e dëshirës për sheqer, tregon një studim.

Gjalpë bajame
Nëse dëshironi diçka të ëmbël, hani një tortë bajame pas drekës. Ai përmban yndyra dhe proteina të shëndetshme që do t’ju mbajnë për orë të tëra.

Çokollatë e zezë
Nëse dëshironi të plotësoni preferencat tuaja të sheqerit, përpiquni të hani disa zare çokollate të zezë. Është më mirë të kërkohet çokollata me përmbajtje kakao prej 70 për qind dhe që përmban më pak se 5 gram sheqer.

Puding me fara
Farat fibroze do t’ju ngopin dhe do të eliminoni dëshirën tuaj për sheqer. Ju mund të bëni puding tuaj duke vënë përzier me një deri dy lugë me fara me qumësht kokosi dhe lini të qëndrojnë gjatë natës.

 

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...