Home Këshilla të ndryshme Ushqimet që përshpejtojnë metabolizmin dhe djegin dhjamin

Ushqimet që përshpejtojnë metabolizmin dhe djegin dhjamin

Ushqimet që përshpejtojnë metabolizmin dhe djegin dhjaminUshqimet mund të përshpejtojnë metabolizmin, kështu mund të digjni më shumë kalori. Ja cilat ushqime duhet të konsumoni që të digjni dhjamin dhe të humbisni kilogramët e tepërt.

Specat djegës – përmbajnë kaspaicin, një përbërës që ndihmon në djegien e kalorive.

Drithërat – Ju digjni dy herë më shumë kalori kur konsumoni ushqime të pasura me fibër krahasuar me ato të përpunuara. Çaji jeshil – përmban një përbërës të quajtur EGCG, që përshpejton metabolizmin. Thjerrëzat – janë të pasura me proteina e fibra dhe të ulëta në kalori.

Mish pule – Ju digjni rreth 90 kalori duke tretur një gjoks pule me 300 kalori. Produktet e qumështit me pak yndyra – Të pasura me kalcium dhe vitaminë D, këto ushqime mund të përshpejtojnë metabolizmin. Kafe – Një studim ka zbuluar se konsumuesit e kafe kanë normë metabolike 16% më të lartë.Burimi: Health.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Tërhiqeni lëkurën e dorës, do të zbuloni diçka të madhe për shëndetin

Më shumë se gjysma e popullsisë në botë janë të prekur nga dehidratimi, që mund të shkaktojë probleme serioze për shëndetin. Në videon në vijim tregohet sesi mund të kuptoni nëse vuani nga dehidratimi ose jo. Tërhiqeni pjesën e sipërme të lëkurës në njërën dore dhe nëse ajo mblidhet duke krijuar shumë vija dhe shkon në vend me pak vonesë,...