Ushqimet që shkaktojnë fryrjen e stomakut

Fryrja e stomakut nuk është vetëm një siklet që ju pengon të mbani xhinset tuaja të preferuara për mbrëmje, por gjithashtu mund t’ju shkaktojë shqetësim të madh.

Ndonjëherë e dini saktësisht se çfarë e ka shkaktuar fryrjen, të tilla si darkën e madhe që sapo keni pasur, por në raste të tjera, shkaku nuk është aq i qartë.

Ne ju sjellim ushqime që më shpesh shkaktojnë fryrjen e stomakut.

Lakra jeshile

Ka vlera të larta ushqyese dhe është një mundësi e shkëlqyer për sallata, por në të njëjtën kohë mund të jetë një nga shkaqet e fryrjes së stomakut. Lakrat jeshile përmbajnë shumë fibra dhe sheqer që mund të shkaktojnë fryrje.

Ushqim me yndyrë

Ushqimet e tilla si patate të skuqura mund të shkaktojnë fryrje, pasi stomaku ka nevojë për më shumë kohë për tretje.

Djathi i freskët

Djathi si produkt i qumështit ka një nivel të lartë të laktozës. Ekspertët paralajmërojnë se njerëzit që janë jo tolerant ndaj laktozës mund të kenë probleme, pasi djathi i freskët shkakton fryrje, transmeton KosovaPress.

Çamçakëzi

Mund të shkaktojë gëlltitjen e një sasie më të madhe të ajrit që shkon poshtë në stomakun tuaj. Ata përmbajnë alkool dhe sheqer që gjithashtu shkaktojnë fryrje.

Mollët

Nëse nuk e keni zakon të konsumoni ushqime me fibra, duhet të shmangni konsumimin e tepërt të mollëve dhe të kufizoni sasinë.