Home Modë & Estetikë Ushqimi, fajtor kryesor për akne

Ushqimi, fajtor kryesor për akne

Para disa kohësh janë bërë disa studime me këtë tematikë dhe në të gjitha lidhet ushqimi me indeks të lartë glikemik me shfaqjen e akneve.

Ushqimi i pasur me karbohidrate shkakton rritjen e hormoneve si insulina, çka ndikon në prodhimin e androgjeneve në trup. Androgjenet stimulojnë gjëndrat në prodhimin e serumit, i cili hap poret e lëkurës.

Pas kësaj poret ngulfaten me qelizat e vdekura të lëkurës, yndyra dhe baktere, prandaj pëlcasin dhe krijojnë puçrra, respektivisht akne.

Ushqimi me indeks të lartë glikemik përveç që ndikon në krijimin më të madh të akneve, nxit sëmundje si diabeti i tipit 2, trashjen dhe probleme në sistemin e qarkullimit të gjakut.

Në anën tjetër, ushqimi me indeks të ulët glikemik shkakton rritje më stabile dhe më të ngadalshme të insulinës në gjak dhe nuk ndikon në shfaqjen e akneve.

Disa nga ushqimet me indeks të lartë glikemik, që duhet të shmangen, sidomos nëse keni shumë akne:

– orizi i bardhë, sheqeri, buka e bardhë;
– artikujt ushqimorë me yndyra dhe vajra të hidrogjenizuar;
– ushqimi i fërguar;
– pijet me gaz, lëngjet e sheqerosura, pijet energjetike;
– mishi i përpunuar si sallami, pasteta dhe të ngjashme;
– prodhimet e yndyrshme të qumështit si ato me të cilat lyhet buka, djathërat e yndyrshëm dhe ngjashëm.

Ushqimi që do t’ju ndihmojë në luftë kundër akneve:

– orizi integral, thekra, kuinoa;
– cimeti;
– fasulet;
– çaji i gjelbër, uji me lëngë të freskët të limonit, qumështi i sojës
– jogurti pa yndyrë;
– arrat, lajthitë, bademet;
– vaji i ullirit;
– perimet, sidomos të gjelbrat – spinaqi, lakra e gjelbër, rrepa;
– mollët, dardhat, boronicat, avokadoja;
– domatet, patatet e ëmbla;
– tofu;
– peshku, si sardina.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Surja dhe Duaja Ja-Sin – Me shkronja latine dhe përkthim Shqip

Surja Ja-Sin (36) është mekkase dhe ka takte të shkurtra dhe ritme të shpejta. Numri i ajeteve të saj është tetëdhjetë e tre si dhe është më e vogël dhe më e shkurtë se sureja paraprake (surja Fatir), e cila ka dyzet e pesë ajete. Kështu, tekstet e shkurtra dhe ritmi i shpejtë i japin sures një natyrë të posaçme...