Home Këshilla të ndryshme Ushqimi, parandalues i thinjave

Ushqimi, parandalues i thinjave

Ushqimi, parandalues i thinjaveFlokët e shëndetshëm kërkojnë një kujdes dhe trajtim të veçantë. Në një mënyrë apo në një tjetër të gjithë do të bëhemi pjesë e flokkëve të thinjur por është e rëndësishme që të përpiqemi ta mbajmë sa më larg këtë fenomen.

Ushqimet janë mënyra më e mmirë që na ndihmojnë të kujdesemi për këtë shqetësim.

Disa nga ushqimet që njihen si parandaluesit e thinjave janë;
Perime jeshile, janë shumë të pasura me hekur. Një konsumim i rregullt dhe i vazhdueshëm do të parandalojë daljen e thinjave.

Çokollata, sidomos ajo e zeza, që rrit melaninën, përgjegjësen e ngjyrës së flokëve, ndërsa parandalon shfaqjen e thinjave apo flokëve gri dhe të bardhë.

Veza është e pasur me vitaminë E, që shërben kundër plakjes, parandalon dhe largon shfaqjen e flokëve të bardhë. Soja Është e nevojshme që të ndiqet një dietë e pasur me proteina, duke ngrënë edhe shumë sojë. Në këtë mënyrë, organizmi do të prodhojë melantocite, përgjegjëse për t’i mbajtur flokët me ngjyrën e tyre natyrale.

Salmoni luan një rol jetësor në prodhimin e disa hormoneve, përfshirë edhe ato që lidhen me shëndetin e flokëve. Ai përdoret për trajtimin e flokëve me thinja dhe luan një rol të rëndësishëm në luftimin e procesit të plakjes në përgjithësi dhe të radikaleve të lira në veçanti.

Kungull dhe vaj kokosi
Vendosni disa pjesë të kungullit në një enë hermetike. Shtoni 1 ose 2 filxhanë kafeje me vaj kokosi dhe lëreni ashtu për tri ose katër ditë në temperaturë ambienti. Më pas, zieni kungullin dhe përziejeni me vajin e kokosit derisa masa të bëhet e lëngshme.

Ftoheni, aplikojeni te flokët, lëreni të lyer ashtu maksimumi 15 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë të vakët.

Frutat e detit Ato janë të pasura me bakër dhe metal, të cilat provokojnë rritjen e prodhimit të melaninës te flokët. Pra, ndjekja e një diete të pasur me bakër e siguron mjaft mirë këtë gjë, ndërsa ajo parandalon formimin e atyre fijeve të shëmtuara të bardha që dalin nëpër flokë.

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...