Home Shëndetësi Ushqimi për një jetë të shëndetshme

Ushqimi për një jetë të shëndetshme

peshkuPër të pasur një jetë të shëndetshme, duhet pasur kujdes edhe me ushqimin. Ja disa këshilla se cfarë duhet të hani për të qëne më të shëndetshëm dhe për t’u ndier me mirë.

Konsumoni peshk per me teper energji. Nese jeni pa fuqi dhe ndiheni si ne gjume, zgjohuni dhe rifitoni energji duke konsumuar peshk. Mos harroni as proteinat, glucidet, vitaminen C dhe hekurin.
Konsumoni boronica. Boronicat jane te pasura me antikosidues dhe ndihmojne per te luftuar radikalet e lira ne organizem. Pervec ketyre konsumoni edhe fibra.
Konsumoni me shume cokollate te zeze. Cokollata e zeze ndihmon per te ulur tensionin arterial.
Konsumoni ushqime qe permbajne proteina. Selinoja eshte nje nga ato perberes qe nuk duhet harruar.
Burimi: infoalbania.org

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...