Home Ushqim Ushqimimet që ulin kolesterolin

Ushqimimet që ulin kolesterolin

Ushqyerja luan një rol të rëndësishëm në uljen e nivelit të kolesterolit. A mund ta ulë kolesterolin tuaj një tas me miell tërshëre?

Me ndihmën e disa parametrave të thjeshtë mund të kontrolloni nivelin e kolesterolit dhe të lehtësoni kurën e ilaçeve.

Ja pesë produktet ushqimore të paraqitura në adresën Mayo Clinic të cilat ndihmojnë në uljen e kolesterolit dhe në mbrojtjen e zemrës:

1. Miell tërshëre, krunde tërshëre dhe ushqimet e pasura me fibra: mielli i tërshërës përmban fibra të tretshme të cilat ulin nivelin e kolesterolit të dëmshëm. Fibra të tretshme përmbajnë molla, dardha, barbunja, gruri dhe kumbullat e thata. Fibrat e tretshme pakësojnë përthithjen e kolesterolit në qarkullimin e gjakut. 5-10 gram ose më shumë fibra në ditë ulin nivelin e përgjithshëm të kolesterolit. Gjysëm tasi me tërshërë të zier përmban 6 gram fibra. Nëse shtoni dhe një banane atëherë do të konsumoni afërsisht edhe 4 gram fibra të tjera.

2. Peshku dhe acidet yndyrore omega -3: Ju mund të mbroni zemrën tuaj duke konsumuar peshk i cili përmban acidet yndyrore omega- 3. Këta acide ulin riskun e presionit të gjakut dhe të mpiksjes së tij. Ndërsa te personat që kanë kaluar më pare infarkt vaji i peshkut pakëson rrezikun e vdekjes.
Doktorët këshillojnë konsumimin e peshkut të paktën dy here në javë. Ja peshqit që përmbajnë më shumë omega- 3: skumri, sardele, solmoni, trofta e liqenit, peshk harengë, peshku ton me mish të bardhë, peshku halibut. Për t’u mbrojtur nga yndyrnat e dëmshme gatuajeni peshkun në furrë ose bëjeni zgarë. Nëse nuk ju pëlqen peshku mund të konsumoni fara të yndyrshme dhe vaj kanola që përmban sasi të vogla acidesh yndyrore omega-3. Mund të përdorni dhe hapat omega-3 por këta hapa nuk përmbajnë lënde si seleniumi të cilat gjenden tek peshku.

3. Arra, bajame dhe frutat tjera të thata: edhe këta produkte ulin nivelin e kolesterolit. Arra e cila është e pasur me acide yndyrore të pangopur ndihmon në shëndetin e enëve të gjakut. Një grusht me bajame, lajthi, arra e stika në ditë ulin riskun e sëmundjeve të zemrës.

4. Vaji i ullirit: vaji i ullirit që përmban sasi të mjaftueshme antioksiduese ul kolesterolin e dëmshëm por nuk ndikon tek kolesteroli i mire. Dy lugë vaj ulliri në ditë mbrojnë zemrën. Vajin e ullirit mund ta përdorni në gjellë, sallata apo në mëngjes. Nuk duhet të përdorni më shumë vaj ulliri se sasia e këshilluar. Vaji i ullirit i kulluar është më efektiv në uljen e kolesterolit.

5. Produktet që përmbajnë Sterol dhe stenol: këta produkte ndihmojnë në parandalimin e thithjes së kolesterolit. Margarina, lëngu i portokallit, dhe lëngjet me kos që përmbajnë sterole bimore ulin në 10% kolesterolin e dëmshëm. Trupi ka nevojë të marrë e pakta 2 gr. sterol bimor në ditë. Dhe kjo sasi është e barabartë me 250 ml lëng portokalli i përforcuar me sterol bimor.

Për të ulur kolesterolin nuk duhet të konsumoni veçanërisht yndyrnat e ngopura. Yndyrnat e ngopura që gjenden tek mishi , produktet e yndyrshme të qumështit dhe tek disa vajra mund të rrisin kolesterolin tuaj. Yndyrnat që përmbajnë margarinat, gurabijet, krekërat dhe kekët e marketit rrisin kolesterolin e dëmshëm dhe ulin kolesterolin e mirë.

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...