Ushtrime per te pasur nje barke te sheshte dhe nje fizik te bukur

Barku eshte nje problemet me te medha qe kane grate, e shikojme direkte kur jemi perpara pasqyres dhe krijojme komplekse jo shume indiferente kur duam te veshim fustane te te ngushta.

Ushtrimet per barkut duhen bere me konstance per te tonifikuar bellin, nuk eshte e nevojshme te masakroheni duke ndenjur ulur pa fund, 10 minuta ne dite beni ushtrime per barkun qe te keni rezultate te kenaqshme.

Jane te shumta pajisjet te krijuara per t’ju ndihmuar per heqjen e barkut, nga Japonia vjen Kotsuban Makura Diet, nje jastek cilindrik qe vendoset poshte kurrizit ne drejtim te kerkthizes dhe te ndihmon edhe ne drejtimin e kurrizit, perdorimi eshte shume i thjesht i shtriheni per siper dhe mbahen gishtat e kembeve te kthyera perbrenda per 5 minuta, kurse duart mbajini siper kokes.

Kurse neper palestra perdoret Gymstick, nje bar me fibra prej xhami shume lehte, qe permban dy litar elastikdhe perfundon me dy unaza ku duhet te fusni kembet, nje instrument shume i domosdoshme per te pasur nje bark te sheshte dhe me muskuj.

Per te permiresuar ne pergjithesi pamjen dhe per te humbur disa kile me teper ky eshte momenti i duhur per te bere vrap. Mos kini frike nuk jeni vetem ne kete lloj aventure, keni dhe trajneret e specializuar qe ndihmoj te gjeni ritmin e duhur./ikub/