Home Këshilla të ndryshme Vaji i manaferrës shëron me qindra sëmundje

Vaji i manaferrës shëron me qindra sëmundje

Vaji i manaferrës shëron me qindra sëmundjeVaji i manaferrës me emërtimin (lat. Hippophae rhamnoides) ndryshe quhet edhe ”vaji i jetës”, ka tri herë më shumë vitamina A se karota, 10 herë më shumë vitamina C se portokalli dhe më së shumti vitamina E nga të gjitha pemët tjera.

“Vaji i jetës” është i vetmi vaj bimor në botë që përmban të gjitha aminoacidet, omega 3, 6 dhe 9, si dhe omega 7, ndihmon në luftën kundër rrudhave, humbjes së elasticitetit dhe simptomave të tjera të plakjes së lëkurës.

Vetitë shëruese:

-Problemet me lëkurë

-Ndikon te lëkura e thatë, ekzema, dermatiti, aknet, psoriaza.

-Ndihmon te mbipesha

-Ndihmon në pakësimin e shtresave dhjamore, oreksin e tepërt, diabeti, tipi 2.

-Shëndeti i syve

-Zbut thatësinë e syve, parandalon konjunktivitin.

-Sistemin tretës

-Ndihmon te gastriti, të thatët.

Organet e frymëmarrjes

-Përdoret te kolla e thatë, laringjiti, sinuset.

-Enët e gjakut

-Ndikon mirë në arterosklerozë, kolesterolin e shtuar, trombozën.

-Imuniteti

-Sjell ekuilibër në sistemin imun, ndikon mirë kundër stresit dhe lodhjes, etj …

TË TJERA

Çfarë duhet të dini që të parandaloni sëmundjen e diabetit

Simptomat më klasike të diabetit janë lodhja, urinimi i shtuar, etja dhe uria e tepruar. Por ka edhe disa simptoma të tjera që mund të jenë shenja paralajmëruese, që janë më pak të dukshme. Periodontiti Periodontiti është një sëmundje e mishrave të dhëmbëve, që mund të shkaktojë lirimin ose rënien e tyre. Kjo sëmundje është dy deri në tre herë më e...